Článok

Service design news #02

Tamara Sokolová
Junior Service Designer
Damián Vančo
Junior Visual Designer
30.08.2021
3 min

V pravidelnej rubrike ti prinášame zaujímavosti zo sveta biznisu a marketingu, ktoré zaujali našu pozornosť. Slúžia nám ako príklad dobrých a vynaliezavých nápadov, ktoré môžu v budúcnosti pomôcť nám, ale aj tvojim projektom. Veríme, že to bude pre teba prínosné čítanie.


Neuralink

Čo keby sme mali schopnosť robiť všetko na čo si len pomyslíme? A vieš, že niekto na tom už pracuje? Kto iný ako Elon Musk, ktorý tento projekt vytvoril už v roku 2016.

Cieľom Neuralinku je napríklad to, aby ochrnutí vedeli hýbať končatinami len vďaka myšlienkam. Preto, robí Elon Musk rôzne pokusy na zvieratách. Minulý rok dal nainštalovať čip do mozgu prasaťu a prednedávnom na jeho vlastnej konferencii spomenul, že tento rok experiment skúšajú na opiciach. Chce zistiť, ako sa správajú, a čo všetko s čipom dokážu. Elon predpovedá, že s opicami dokážeme v budúcnosti hrať aj videohry.

Podľa Neuralinku a vývojárov má toto experimentovanie v budúcnosti liečiť širokú škálu neurologických ochorení, obnovovať pohybové funkcie a rozširovať interakciu so svetom a sebou samým. 

Elon tvrdí, že čip umožní v budúcnosti napríklad ukladať si spomienky a následne ich prehrávať, alebo vykonávať úlohy tak, že na ne len budeme myslieť.


Boston Identity

Máte skúsenosť s chaotickým a nepriehľadným webom vášho mesta? Aj Boston čelil podobným problémom, ale rozhodol sa ho riešiť. Tu je výsledok novej identity, ktorá je orientovaná hlavne na potreby obyvateľov. 

Návštevnosť webovej stránky mesta Boston ročne dosahovala približne 7 miliónov. Ľudia na ňom hľadali odpovede na otázky každodenného života ako napr. odhadovanú hodnotu svojho majetku či zakúpenie parkovacieho lístka. 

Výzvou mesta bolo prepracovať webstránku tak, aby bola jednoduchá, intuitívna, modernejšia a zameraná na potreby obyvateľov.

Najali si spoločnosť IDEO, ktorého dizajnéri pracovali s hlavnými zainteresovanými stranami - vedúcimi oddelení mestského úradu, zamestnancami a obyvateľmi s rôznou úrovňou technickej zdatnosti.

Cieľom bolo navrhnúť koncept, ktorý zjednoduší navigáciu ľudí na stránke a uľahčí obyvateľom nájsť odpovede na každodenné otázky.  

IDEO v procese redizajnu stránky pomohlo vytvoriť systém vizuálnej identity, ktorý podčiarkuje silné stránky Bostonu: sebadôveru, pokoru, osobnosť a optimizmus mesta.

Okrem webovej architektúry a redizajnu pripravilo IDEO aj komplexného sprievodcu štýlmi, ktorý pomáha udržiavať konzistenciu dizajnu. Oddelenia môžu pridávať obsah bez toho, aby to ohrozilo celkovú integritu webu alebo vzhľad značky. Podčiarknuté písmeno B môžete vidieť na tričkách, banneroch a dokonca aj na lopatách na sneh.

V súlade so svojím poslaním zahrnúť obyvateľov Bostonu a všetkých používateľov stránok do procesu navrhovania, bol nový web pilotovaný šesť mesiacov.

„Webová stránka by mala pôsobiť ako ochotný človek. Toto je jeden z veľkých rozdielov medzi starým a novým webom, “ uviedla v článku denníka Boston Globe Jascha Franklin-Hodge, šéfka informačných technológií v meste.

Ako vnímate web vášho mesta a digitalizáciu služieb Vy? Nájdete na ňom vždy všetko, čo potrebujete, alebo práve naopak, vnímate zjavné nedostatky? Možno práve mesto Boston môže ísť príkladom aj tým slovenským. 

Podobný projekt sme riešili aj my, práve s mestom Bratislava. Pomáhali sme im spustiť pilot digitálnej platby dane z nehnuteľnosti a predaj lístkov na bratislavské kúpaliská. 

Ak aj vy vidíte príležitosť digitalizovať služby vo vašom meste, radi vám s tým pomôžeme. Páči sa ti článok?

Prejav záujem a radi ťa privítame v našom newslettri.

Mám záujem
Páči sa ti článok?

Prejav záujem a radi ťa privítame v našom newslettri.

Mám záujem

Newsletter

Máš záujem o obsah zo sveta inovácií? Prihlás sa do nášho newslettra a budeme ťa pravidelne zásobovať novinkami.

Nastala chyba, skús to prosím neskôr

Vitaj v komunite

Veľmi sa tešíme, že si sa pridal k nám - nadšencom pre inovácie, service design a zákaznícke záažitky. Odteraz ťa budeme pravidelne zásobovať s novinkami z týchto oblastí.