Článok

Service design news #01

Tamara Sokolová
Junior Service Designer
Damián Vančo
Junior Visual Designer
07.07.2021
4 min

V pravidelnej rubrike ti prinášame zaujímavosti zo sveta biznisu a marketingu, ktoré zaujali našu pozornosť. Slúžia nám ako príklad dobrých a vynaliezavých nápadov, ktoré môžu v budúcnosti pomôcť nám ale aj vám pri vašich projektoch. 

 Poďme sa teda pozrieť na novinky, ktoré tentokrát neobišli našu pozornosť.


JustAir

Páčilo by sa ti, keby si nosil vizuálne pekné a bezpečné rúško, ktoré by aktívne filtrovalo vzduch? Krásna predstava, no ako to pretaviť do reality? Nad týmto sa zamýšľal v roku 2014 Dan Burnett, podnikateľ zdravotníckych potrieb, ktorý chcel chrániť ľudí pred hrozbou eboly. 

Jeho nápad bol dlhé roky odložený v šuflíku, no minulý rok po vypuknutí pandémie sa Dan Burnett rozhodol oprášiť svoje plány. Hlavným dôvodom bol príchod koronavírusu, kedy boli rúška nedostatkový tovar. Dan však vedel, ako sa tento problém dá vyriešiť, pretože zdravotníci v nemocniciach po 12-hodinovej smene často vyzerali nejako takto.

Dan Burnett sa rozhodol spojiť so štúdiom Frog, ktoré mu pomohlo nadizajnovať a pretaviť jeho nápad do reality. Spolu navrhli pohodlnú masku s filtrom, ktorá je aktuálne jedna z najbezpečnejších na svete. Bezpečnosť a pohodlie zdravotníkov a tých, ktorí trávia celé dni v rúškach je prvoradá. Dizajnéri sa preto snažili o vyváženie estetickosti a pohodlnosti s funkciou filtrácie vzduchu. 

Frog preskúmal všetky konfigurácie s cieľom určiť najlepšiu veľkosť, rozloženie hmotnosti a umiestnenie komponentov, pre čo najpohodlnejšie nosenie. Nakoniec dizajnéri priniesli Just Air, adaptívnu masku, ktorá filtruje vzduch a je určená na každodenné používanie. Za hlavou je umiestnený malý modul, ktorý pozostáva z filtra a jeho úlohou je cirkulovať vzduch. Pridanou hodnotou masky je, že pri jej používaní nevzniká odpad. 

Myslíme si, že práve toto je príklad, ako sa dá zo zaujímavého nápadu a potreby u zákazníkov, spraviť funkčný a na pohľad estetický produkt.


Ľudsky - orientovaný Singapur

Krajina, v ktorej žijete možno nevyzerá tak, ako si predstavujete a od ideálu má ďaleko. Ako ale vyzerá život v krajine, ktorá uplatňuje princípy design thinkingu a service designu pri kľúčových rozhodnutiach, ktoré zlepšujú kvalitu života jej občanov? 

Pomerne mladý štát, ktorý má za sebou veľké úspechy a vedel by byť mnohým príkladom, je práve Singapur. Za svoju krátku existenciu stihol tento štát spraviť mnoho pre blaho a stabilitu svojich občanov. Ukážme si pár konkrétnych príkladov, ktoré realizovala v spolupráci s piatimi ministerstvami práve firma IDEO.


Zdravotníctvo

Ministerstvo zdravotníctva dotuje až 80% nákladov na zdravotnú starostlivosť v Singapure. Vláda však ubezpečuje občanov, že zdravotná starostlivosť bude dostupná všetkým, aj tým, ktorí si ju nemôžu dovoliť. Aj napriek tomu, je verejná mienka u ľudí nastavená tak, že zdravotná starostlivosť je čoraz viac finančne náročná.

Ministerstvo zdravotníctva sa preto rozhodlo riešiť tento problém tým, že svojim občanom zabezpečia istotu. Navrhli systém, ktorý umožňuje pacientom pracovať s konzultačným online pomocníkom, vďaka ktorému budú vedieť lepšie predvídať svoje výdavky na zdravotnú starostlivosť. Aktuálne sa tento systém testuje a vyvíja už v dvoch zdravotníckych zariadeniach a čoskoro by sa mal dostať medzi širokú verejnosť. 

IDEO aktuálne pracuje na tom, aby rozšírili komunikačnú stratégiu pre novú vládnu politiku sponzorovania zdravotného poistenia. Občanom treba vysvetliť a ukázať benefity, ktoré z takého  implementovania novej politiky a dotácií môžu získať.

Ministerstvo práce

Ministerstvo práce v Singapure je známe svojou efektívnosťou a rýchlosťou. Jednou z jeho úloh je však vybavovať pracovné preukazy pre cudzincov, ktorí tvoria až 30% pracovnej sily v krajine. Zákaznícky servis a všetky interakcie s ním spojené sú tiež dôležitou súčasťou, ktorý potrebovali v krajine zlepšiť. 

Položili si preto otázku: “Ako môžeme vytvoriť komunikáciu, ktorá bude ľahko zrozumiteľná a lepšie pochopiteľná pre zákazníkov Ministerstva práce?” Spolu so štúdiom IDEO spustili projekt na zefektívnenie online a offline komunikácie. Preškolili svojich zamestnancov, aby vedeli aplikovať komunikačný prístup zameraný na potreby zákazníka. 

Proces budovania povedomia o zlepšovaní kvality života je projekt vo vývoji, ktorý krajina neustále podporuje. Touto cestou chce občanom ukázať svoj prístup, že im záleží na tom, aby mali kvalitnejší život. Keďže aj my máme skúsenosti na projektoch s mestami Slovenska, je pre nas inšpiráciou práve Singapur a ich spôsob zákazníckeho servisu a istoty, ktorú dodávajú svojim občanom. 


Zdroje: 

https://www.frogdesign.com/work/designing-a-consumer-air-mask-for-pandemic-times

https://www.ideo.com/case-study/singapores-road-to-a-human-centered-government
 

Páči sa ti článok?

Prejav záujem a radi ťa privítame v našom newslettri.

Mám záujem
Páči sa ti článok?

Prejav záujem a radi ťa privítame v našom newslettri.

Mám záujem

Newsletter

Máš záujem o obsah zo sveta inovácií? Prihlás sa do nášho newslettra a budeme ťa pravidelne zásobovať novinkami.

Nastala chyba, skús to prosím neskôr

Vitaj v komunite

Veľmi sa tešíme, že si sa pridal k nám - nadšencom pre inovácie, service design a zákaznícke záažitky. Odteraz ťa budeme pravidelne zásobovať s novinkami z týchto oblastí.