Článok

Problém stresu v práci. Ako s ním pracovať?

Lucia Klein
Operation manager
17.05.2022
4 min

Apríl bol mesiacom povedomia o strese (#stressawareness) a mne prišlo celkom zaujímavé pozrieť sa na neho zo širšej perspektívy, keďže je to fenomén, ktorý sa týka každého z nás.  

Pri čítaní rôznych článkov o tom, ako sa stres prejavuje, ako sa s ním vysporiadať, som sa zamýšľala nad tým čo by mi mohlo pomôcť. Ako by som mohla stresové situácie doma aj v práci zvládať lepšie? Ako si zachovať chladnú hlavu a netresknúť dverami pri prvej príležitosti? Ako reagovať s rozvahou, keď mám občas pocit, že mi „ustrelí dekel“? Výsledkom je tento krátky blog.  


Ako sa stres u  ľudí prejavuje?  

Počas evolúcie si ľudia vyvinuli schopnosť reagovať na strach a z toho vyplývajúce stresové situácie 2 spôsobmi -  útekom alebo bitkou (po angl. - flight or fight). Pri úteku sa nám zvýši srdcový tep, ustrnú svaly, a práve tak sa v minulosti ľudia dokázali zachrániť pred útokmi divokých zvierat. Je to reakcia, ktorú mnohí máme i dnes, keď sa nám napríklad niečo nepodarí.   

Máme tendenciu zdvihnúť sa a odísť (útek) buchnúť dverami prípadne “vybuchnúť od jedu” (bitka) a prejsť do verbálneho útoku resp. sebaobrany pri pocite krivdy.  

Ak vnímame, že ľudia okolo sú nervózni, reagujú príliš emotívne, zabúdajú na veci, alebo sú roztržití, väčšinou je za tým stres. Výrazne to dokáže ovplyvniť ich myslenie, sú negatívne naladení, frustrovaní z práce aj okolia.  


Aké sú následky dlhodobého stresu? 

Ak sú ľudia vystavení stresu dennodenne, môže to mať za následky rôzne zdravotné komplikácie, až nakoniec môže dôjsť k vyhoreniu (po angl. – burnout).  

Varovné signály sú napríklad prílišná únava, zvýšená chorobnosť prípadne negatívne myšlienky, ktoré nás sprevádzajú počas celého dňa. Stres negatívne ovplyvňuje aj výkonnosť v práci, môže viesť ku konfliktom prípadne môže mať za následok problémy v kolektíve. 

Podľa blogu Harvard Health Publishing, ktorý sa venuje tejto téme, práve toto sú niektoré podnety, ktoré spôsobujú stres a vyhorenie: 

  • príliš veľa odpracovaných hodín 
  • práca pod neustálym dohľadom 
  • nedostatočné finančné ohodnotenie   
  • málo interakcie medzi kolegami 
  • neférovosť alebo nerešpektovanie  
  • zle nastavené hodnoty práca vs. domov  

Ako sa naučiť zvládať stres?  

Stresu sa v živote nevyhneme a nie je to ani cieľom. Avšak ak sa naučíme, ako ho lepšie zvládať, dokážeme mať pod kontrolou aj strach z neúspechu alebo zlyhanie.  

Ak v práci cítime, že stres je faktorom, ktorý nás negatívne ovplyvňuje, existujú pomôcky, s ktorými na tom vieme pracovať. Môžu nám k tomu pomôcť napríklad:  

  • Relaxačné stratégie - aktívne sa naučíme relaxovať telo a svaly, uvoľniť napätie spojené s úzkosťou a nervozitou. 
  • Riešenie problémov - aktívna stratégia, ktorá sa zaoberá tým, ako ľudia dokážu odbúravať problémy a výzvy a reagovať na situácie s rozvahou a porozumením. 
  • Mindfulness  (v preklade všímavosť) - schopnosť venovať pozornosť prítomnému okamihu so zvedavosťou, otvorenosťou a prijatím – môžeme sa venovať praktizovaniu mindfulness napríklad meditáciou, kráčaním, cvičením a podobne.   
  • Prehodnotenie negatívnych myšlienok - máme vybudovaný mentálny filter, cez ktorý automaticky vidíme všetko negatívne, vytvárame si domnienky a zamieňame si pocity a dojmy s faktami, preto treba tieto myšlienky brať iba ako hypotézy a zmeniť uhol pohľadu. 

Ako si vieme pomôcť sami? 

V Kiuube sa snažíme zdieľať spolu dobré aj zlé skúsenosti. Trávime čas na obedoch, pri kávičke, riešime, ktoré služby sú výnimočné, priemerné, a ktoré treba nutne vylepšovať.   

Stretávame sa pri celofiremných aktivitách, ako raňajky na Nádvorí, kde máme čas  porozprávať sa o aktivitách, mimo pracovných povinností. Chodíme na teambuildingy, kde sa venujeme športom – buď sme na golfovom odpalisku, máme bežeckú výzvu, súťažíme na motokárach alebo laser game.  

Možností ako spolu tráviť čas a utužovať vzťahy je v dnešnej dobe naozaj veľa. Hlavným cieľom našich spoločných aktivít je udržanie rovnováhy,  ktorá je v práci, aj v živote mimo nej veľmi dôležitá.   

Páči sa ti článok?

Prejav záujem a radi ťa privítame v našom newslettri.

Mám záujem
Páči sa ti článok?

Prejav záujem a radi ťa privítame v našom newslettri.

Mám záujem

Newsletter

Máš záujem o obsah zo sveta inovácií? Prihlás sa do nášho newslettra a budeme ťa pravidelne zásobovať novinkami.

Nastala chyba, skús to prosím neskôr

Vitaj v komunite

Veľmi sa tešíme, že si sa pridal k nám - nadšencom pre inovácie, service design a zákaznícke záažitky. Odteraz ťa budeme pravidelne zásobovať s novinkami z týchto oblastí.