Článok

Open API Hack 2020: Ako dostať hackathon do plne virtuálneho režimu?

Adam Brocka
Managing Director
14.10.2020

Koncom septembra sme odštartovali jesennú inovačnú sezónu. Open API Hackathon 2020 prilákal až 70 účastníkov zo Slovenska, Čiech aj Rakúska, ktorí dohromady sformovali 17 tímov. Tie navrhovali inovatívne riešenia pre klientov dvoch silných hráčov na poli bankového sektora - Raiffeisen Bank International a Tatra banky.

Opatrenia, súvisiace s aktuálnou situáciou spojenou s pandémiou koronavírusu, pochopiteľne ovplyvnili aj organizáciu hacku. Cieľ bol jasný. Zachovať zdravie aj bezpečnosť všetkých účastníkov a zároveň zabezpečiť hladký priebeh programu. Pôvodne plánovaný offline hackathon, sme preto presunuli do kompletne digitálneho prostredia. 

Takmer 3 dni spolu vo virtuálnom režime fungovali 2 banky, 25 profi mentorov a 70 inovátorov. Ako to vyzeralo v zákulisí a ktoré dve riešenia si odniesli odmenu vo výške 5 000 €? Poďme sa na to pozrieť. 

Z offline eventu do hokejového online štúdia

Hackathon ako inovačný formát je extrémne dynamický, plný energie a pracovného nasadenia. Na jednom mieste spája know-how odborníkov z rôznych oblastí, obmedzený čas a jasne definované problémy, ktorých najlepšie návrhy riešení sú odmenené porotou. 

Za normálnych okolností by v piatok, 18. septembra, praskal eventový priestor bratislavského HubHubu vo švíkoch. Desiatky expertov na ITčko, dátovú analytiku, produktový vývoj, UX aj marketing by s plným nasadením riešili dve unikátne fintech výzvy. Okolnosti sa však zmenili a preto sme stáli pred výzvou, ako dostať túto dynamiku do plne virtuálneho režimu. 

Predsalen, koordinácia tímov, mentorov a práce je omnoho efektívnejšia a dynamickejšia “naživo”. Ako teda zabezpečiť efektívnu online podporu tímov, aby v obmedzenom čase stihli pripraviť prototypy riešení, plán implementácie, aj rozpočet realizácie? 

Potrebovali sme pokryť štart hacku, expertné mentoringy, individuálnu komunikáciu s tímami, výber finalistov, až po prezentácie hotových riešení a vyhodnotenie riešení porotou. Ideálne z jedného miesta, zázemia podobného televíznemu hokejovému štúdiu. A priestory nového HubHubu v Nivy Tower na to poslúžili perfektne. 

Dve výzvy a medzinárodné know-how 25 mentorov 

Úvodnej prezentácie sa zhostili samotní garanti výziev, Oliver Kamenský z Tatra bankyAndrej Černík z RBI zrekapitulovali zadania a podkladové dáta. 

Výzva číslo 1: The Future of Payments bola zameraná na hľadanie nových inovatívnych spôsobov platieb, ktoré vychádzajú z open banking príležitostí. Cieľovou skupinou boli zákazníci, ktorí sa dnes stretávajú s problematickými situáciami pri platbách za produkty a služby. 

Cieľom výzvy číslo 2: Make the World Great Again!, bolo vytvorenie hodnotiaceho nástroja, ktorý by korporátnym zákazníkom RBI pomohol nastaviť ich podnikanie viac udržateľne a to z hľadiska riadenia firmy, ale aj environmentálnych a sociálnych ukazovateľov. 

Pri oboch sme očakávali funkčný prototyp príp. mock-up, návrh implementácie riešenia aj odhad realizačného rozpočtu. 

Na to, aby mohli tímy svoj čas, kapacity a know-how využívať maximálne efektívne, mali k dispozícií spätnú väzbu 25 domácich aj zahraničných mentorov. Medzi nimi sa nachádzali odborníci na témy ako open banking, dátovú analytiku, digitálne bankovníctvo, inovácie, právo IT, UX, alebo venture capital. 

Celá komunikácia s účastníkmi prebiehala na Slacku a video-konferencie na Zoome. 17 tímov bolo rozdelených do piatich mentoringových skupín, ktoré sme koordinovali ako facilitátori spolu so Slavom, Andrejom, Jakubom a Radom. Našou rolou bolo komunikovať s tímami otázky, prepájať ich s mentormi a zároveň koordinovať mentorov, ktorí tímom pomáhali s nasmerovaním v procese vývoja nových riešení.

Kto sa prebojoval do finále? 

V sobotu večer čakal 17 zúčastnených tímov tzv. Progress Pitch, výber 6 najlepších do nedeľného finále. Porota zložená z mentorov hodnotila nápad, progres za prvých 24 hodín a plán finalizácie prototypov. 

Do finále sa za výzvu Tatra banky dostali projekty nadobruvec.skOpenAuth Payment Platform a Wariffy.

RBI zaujali tímy GoodRequest s riešením ECO StatGreyson a koncept Greenson Tool,  Adit, ktorý rozpracoval projekt Green Rank.

Hodnotiace kritériá, porota & víťazi

Počas nedeľného finále sme sa publiku opäť hlásili prostredníctvom online streamu. Tímy mali neľahkú úlohu. Odprezentovať svoje riešenie za 3 minúty a v ďalších 3 minútach zodpovedať otázky poroty. 

Hodnotenie mali pod palcom Martin Kubík z Tatra banky, Max Schausberger z Raiffeisen Bank International, Jaro Lupták z Neulogy Ventures a Slavo Tuleja za tím štúdia Kiuub.

Porotu zaujímala v prvom rade celková úroveň navrhovaných riešení a kvalita spracovaného prototypu, prípadne vizualizácie. Ďalej bola podstatná samotná realizácia a teda, ako dlho by trvalo dané riešenie implementovať v podmienkach Tatra Banky alebo RBI, a v neposlednom rade aj rozpočet spomínanej realizácie. 

Finalisti bojovali o titul najlepšieho riešenia v rámci každej výzvy. Okrem titulu víťaza získal každý tím aj finančnú odmenu 5 000 €, 3-mesačné členstvo v HubHube a príležitosť spolupráce na implementácií navrhnutých riešení.

Za výzvu Tatra banky porotu oslovil najviac tím Warrify, ktorý predstavil plnohodnotnú digitalizáciu platobného procesu, fungujúceho na princípe možnosti uchovávania pokladničných dokladov digitálne. Porotu na riešení najviac zaujalo fakt, ako sa tím popasoval s prispôsobením svojho nápadu pre potreby Tatra banky.

RBI výzvu zase vyhral tím Adit s nástrojom Green Rank. Ukazovateľom, ktorý pomáha firmám porovnávať udržateľnosť z environmentálneho hľadiska, sociálnych štandardov aj pohľadu riadenia firmy. Riešenie je z pohľadu RBI ihneď aplikovateľné a tým pádom vie po rýchlej implementácií ušetriť čas pri dôležitých ESG analýzach.

Ďakujeme za podporu!

Sme veľmi radi, že RBI, Elevator Lab & HubHub nám poskytli dôveru a príležitosť spolupodieľať sa na prípravách ale aj realizácií hackathonu, ktorého cieľom bola tvorba riešení inovácií vo svete bankovníctva. 

Rovnako by sme sa touto cestou chceli poďakovať všetkým komunitným partnerom, ktorí nám pomohli rozšíriť povedomie o organizácii podujatia a taktiež pri oslovovaní účastníkov a tímov. 

Špeciálne ďakujeme Ariva, Learn2code, Nexteria, Night of Chances, robímeIT, Butterfly Effect, Nextech, TouchIT, SlovakStartup, Startitup a Pretlak. 

Zaži atmosféru virtuálneho hacku

Lepšie raz videť, ako stokrát čítať. Zažite atmosféru Open API Hackathonu 2020 spolu s nami a pozrite si aftermovie, ktoré ťa vtiahne do deja. A ak by si mal/a záujem zistiť o hacku viac, neváhaj nám napísať. :-) Páči sa ti článok?

Prejav záujem a radi ťa privítame v našom newslettri.

Mám záujem
Páči sa ti článok?

Prejav záujem a radi ťa privítame v našom newslettri.

Mám záujem

Newsletter

Máš záujem o obsah zo sveta inovácií? Prihlás sa do nášho newslettra a budeme ťa pravidelne zásobovať novinkami.

Nastala chyba, skús to prosím neskôr

Vitaj v komunite

Veľmi sa tešíme, že si sa pridal k nám - nadšencom pre inovácie, service design a zákaznícke záažitky. Odteraz ťa budeme pravidelne zásobovať s novinkami z týchto oblastí.