Článok

Moja cesta k service designu: Ako som sa stala biznis dizajnérkou v Kiuube?

Kristína Petrovičová
Service Designer
02.06.2021
4 min

O tom, ako ma štúdium event manažmentu v Anglicku doviedlo až k práci biznis dizajnérky v inovačnom štúdiu Kiuub v Trnave. 

Ahojte! Moje meno je Kristína a v auguste som ukončila štúdium event manažmentu a marketingu v Anglicku. Vrátila som sa na Slovensko a od decembra 2020 som súčasťou Kiuubu, v ktorom sa prevažne venujem projektovému manažmentu, kreatívnemu a výskumnému procesu, ako aj vedeniu workshopov a webinárov. 


Od event manažmentu k service designu 

Po strednej škole som si nebola úplne istá, akým smerom sa vydať. Dostala sa však ku mne jedna dobrá rada: „Spíš na papier to, v čom čo si dobrá, čo ťa baví.” Dnes si uvedomujem, že mi to pomohlo nasmerovať moju cestu k práci, ktorá ma bude baviť.

Event manažment som si vybrala nielen pre to, že bol pre mňa zaujímavý a perspektívny, ale hlavne kvôli multidisciplinarite, ktorú obnáša. Prepojenie organizačných schopností, plánovania, komunikácie, marketingu, financií a v neposlednom rade kreativity, ktoré sa navzájom dopĺňajú a vytvárajú niečo komplexné - eventový zážitok pre ľudí.  Práve v tomto dnes vidím prepojenie so service designom. Pozerajúc sa spätne na moje univerzitné projekty som si uvedomila, že hlas zákazníka mi nebol nikdy cudzí a ich potreby som sa vždy snažila pretaviť aj do eventov. 


Praktická skúsenosť nadovšetko

Zážitkov, skúseností a príležitostí počas štúdia v Anglicku som nazbierala naozaj neúrekom a ťažím z nich dodnes. Sú to momenty, počas ktorých som mala príležitosť objaviť svoj kúsok “hustleriny” a vyskúšať si aj vlastný projekt end-to-end. V jednom z nich sme zlepšovali zákaznícku skúsenosť v kampusovej kaviarni a v druhom zasa vytvárali kultúrny event pre medzinárodných študentov. 

Vďaka týmto príležitostiam som nadobudla poznatky, ktoré dnes v Kiuube využívam na dennom poriadku. V oblasti service designu je vlastná skúsenosť v rámci projektového manažmentu na nezaplatenie. Ako sa hovorí - „Nezáleží na tom, či váš projekt skončil ako úspech alebo fail, dôležité je to, čo ste si z neho odniesli.” 

Hodnota náhodných stretnutí 

Pri hlásení sa do Kiuubu som nebola úplne typický kandidát, ktorý by uvidel ponuku na internete bez toho, že by danú firmu poznal. Makačov z Kiuubu som mala to šťastie spoznať už počas leta, kedy som priestory Nádvoria coworkingu navštevovala za účelom písania diplomovej práce. 

Coworkingové priestory sú super hlavne kvôli networkingu a náhodným stretnutiam. Nikdy neviete, kto si sadne vedľa vás - či je to človek z vášho “fachu”, člen Forbes rebríčka 30pod30, alebo pokojne aj starý známy, ktorého ste dlho nevideli. Dôležité je, akú hodnotu náhodnému stretnutiu dáte. 


Očakávania vs. realita

Či už to bola tímová kultúra, ktorá z nich vyžarovala, alebo opis ich bežného pracovného dňa pri spoločnom obede, mala som veľmi dobrý pocit. Začala som sa teda zaujímať viac. Po výške som však mala typický mindset zanieteného absolventa - „Musím si nájsť prácu v odbore”. 

Myšlienku práce v inovačnom štúdiu som teda odložila do šuflíka a začala pracovať ako conference manager. Onedlho som si však uvedomila, že prostredie, v ktorom každý deň pracujem, je pre mňa dôležitejšie ako samotná práca. Ako čerstvý absolvent som preto hľadala zohratý tím, plný inšpiratívnych ľudí, od ktorých sa môžem učiť. A práve tak som vnímala Kiuub. 

Stránku inovačného štúdia som navštívila opäť, teraz však už s iným cieľom - uchádzať sa o pozíciu biznis dizajnérky. Uvedomila som si, že service design je oblasť, v ktorej viem stavať na svojich doterajších skúsenostiach z event manažmentu, veľa sa naučiť a zdokonaliť. 


Od eventového manažmentu k service designu part 2

Pamätám si, akoby to bolo včera, keď mi od Adama prišla odpoveď s pozvánkou na online pohovor. Po prvom kole na mňa čakalo praktické zadanie. Zadanie som brala ako výzvu ukázať, ako uvažujem a viem uplatniť svoje poznatky aj mimo organizovania eventov. 

Vypracované zadanie som už prezentovala pred širším tímom, ktorý mi neskôr dával otázky k mojej prezentácii. O pár dní som s očakávaniami otvorila e-mail od Adama s predmetom “Re: Záujem o pozíciu Biznis dizajnér - Feedback” a vy už asi tušíte, ako to dopadlo. 


„A čo to vlastne robíš?”

Otázka, ktorú dostávam pomerne často. Vysvetliť to, je niekedy náročné. Je to však kvôli rôznorodosti a multidisciplinarite. U nás v Kiuube je každý deň iný a práve to mám na mojej práci najradšej. V pondelok  zlepšujem elektronické služby samosprávy, v utorok  hľadám nové akvizičné cesty zákazníkov v energetike a v piatok  plánujem hackathon. 

Cením si výzvy, ktoré mi každý projekt prináša a tiež kultúru založenú na vzdelávaní. Už počas prvých mesiacov som sa zdokonalila v projektovom manažmente a marketingu a naučila sa uplatňovať design thinking metodológiu. 

V Kiuube pracuje veľa inšpiratívnych ľudí z rôznych odborov, ktoré sa navzájom dopĺňajú a vytvárajú tak ideálne prostredie pre rozvoj. Aj napriek tomu, že som nemala priame skúsenosti so service designom a inováciami, poslať CV do Kiuubu bolo určite dobrým rozhodnutím. 

Chcel by si sa aj ty stať biznis dizajnérom? Mám pre teba dobrú správu - práve hľadáme nových spoluhráčov! Viac o ponuke si môžeš prečítať tu. Neváhaj a pošli nám svoje CV, pretože možno hľadáme práve teba! Držím palce! 

Páči sa ti článok?

Prejav záujem a radi ťa privítame v našom newslettri.

Mám záujem
Páči sa ti článok?

Prejav záujem a radi ťa privítame v našom newslettri.

Mám záujem

Newsletter

Máš záujem o obsah zo sveta inovácií? Prihlás sa do nášho newslettra a budeme ťa pravidelne zásobovať novinkami.

Nastala chyba, skús to prosím neskôr

Vitaj v komunite

Veľmi sa tešíme, že si sa pridal k nám - nadšencom pre inovácie, service design a zákaznícke záažitky. Odteraz ťa budeme pravidelne zásobovať s novinkami z týchto oblastí.