Článok

Hľadáte príležitosti v 2022? Začnite zákazníckou cestou. 🚧

Adam Brocka
Managing Director
26.01.2022
3 min.

Verím, že je vám dobre známa situácia, keď sa vo firme rozhoduje o prioritách na najbližšie obdobie. 2022 je stále na začiatku a veľa z nás si kladie otázku: Čo tento rok zlepšiť, na ktoré produkty a služby sa zamerať a hlavne kde začať?

Každý majiteľ, manažér alebo líder tímu potrebuje občas čerstvý pohľad na identifikovanie potenciálu na zlepšenie. Nová služba nejde tak ako ste predpokladali? Stagnujú vám príjmy? Rozmýšľate ako ďalej, ale narazili ste na limit a neviete sa pohnúť? 

Potrebujete pomenovať iniciatívy, na ktoré sa zamerať, tak aby vám priniesli merateľné výsledky. Zákaznícka cesta je tým správnym miestom kde začať.  

Návratnosť investícií do marketingu, zlepšenie predaja či vyššia efektivita služieb.  

Mapa zákazníckej cesty je diagram všetkých miest, kde zákazníci prichádzajú do kontaktu s vašou značkou. Pomôže vám mať prehľad v slabých a silných stránkach vášho biznisu, nájsť inovačné príležitosti, priorizovať zdroje a sledovať kľúčové biznis ukazovatele.  

Firmy, ktoré sa mapovaniu a manažmentu zákazníckych ciest venujú, dosahujú dlhodobo lepšie obchodné a marketingové výsledky, ale aj efektivitu služieb. Podľa výskumu Aberdeen Group, ak máte zmapovanú cestu vašich zákazníkov, vedie to až k:  

  • 24,9% nárastu návratnosti investície do marketingových kampaní, 
  • 21,2% poklesu nákladov na obsluhu zákazníkov, 
  • 16,8% skráteniu predajného cyklu, 
  • 25,3% vyššej angažovanosti zamestnancov, 
  • 17,9% nárast príjmov na základe zákazníckych odporúčaní. 

Okrem toho podporuje konzistentnosť zákazníckej skúsenosti, ktorá vedie k vyššej lojalite zákazníkov. Tým pádom budete mať viac spokojných klientov, ktorí vás odporučia svojim priateľom aj rodine. A čo je lepšie ako nadšený a verný zákazník?  

Zákaznícka cesta 101: Čo by ste mali vedieť, predtým ako začnete.   

Zákaznícka cesta sleduje kompletný životný cyklus zákazníkov od povedomia až po vernosť. Pomáha zladiť očakávania zákazníkov s vašimi aktivitami v každej fáze tejto cesty. 

Mapa zákazníckej cesty je strategický nástroj, ktorý slúži na lepšie pochopenie zákazníkov a organizáciu firemných procesov tak, aby prinášali lepšie výsledky aj zákaznícku skúsenosť.  

Dobrá mapa zákazníckej cesty by mala mať 4 roviny: 

 

  • Jasne pomenované fázy životného cyklu, ktorými váš zákazník prechádza.  
  • Touchpointy resp. body kontaktu alebo interakcie medzi zákazníkom a organizáciou.  
  • Zákulisie zobrazujúce firemné procesy a aktivity, ktoré bežia na pozadí touchpointov.
  • Hodnotenie zákazníckej skúsenosti a merateľné ukazovatele kontaktných bodov. 

4 kroky k zlepšeniu vašej zákazníckej cesty. 

Čo nemeriame nevieme zlepšovať, preto je dobré začať na zelenej lúke. Mapa zákazníckej cesty nikdy nie je hotová. Je to nástroj, ktorý budete neustále zdokonaľovať na základe aktuálnych dát a vývoja vo firme.  

Ako teda začať? Tieto body vám pri jej tvorbe pomôžu.

1.Pozrite sa na životný cyklus vašich zákazníkov: Definujte fázy, ktorými prechádzajú. Ako napr. povedomie o značke, porovnávanie s konkurenciou, nákup a pod.   

2.Pomenujte konkrétne touchpointy: Aké sú body interakcie zákazníka so značkou? Čo sa deje v ich zákulisí? Každý z týchto touchpointov ovplyvňuje zákazníka a analýzou ich správania a motivácií môžete identifikovať inovačné príležitosti, ktoré vám prinesú výsledky. 

3.Identifikujte súčasný stav: Porovnajte očakávania s realitou. Pýtajte sa zákazníkov, zhromaždite marketingové a obchodné dáta a priraďte ich k jednotlivým bodom kontaktu. 

4.Priorizujte: Na základe zmapovaného procesu a sledovaných metrík vyberte prioritu, na ktorú sa chcete zamerať.  


Aby sa vám v téme ľahko orientovalo, pripravili sme pre vás jednoduchú šablónu, ktorá vás prevedie procesom mapovania zákazníckej cesty. Stiahnite si ju tu.⬇️


Mapa zákazníckej cesty vás môže posunúť k vyššej miere konverzií, lepšej lojalite zákazníkov a kvalitnejšej zákazníckej skúsenosti. Ak vaša firma bojuje s otázkou: „Prečo zákazníci nekupujú naše riešenia? Prečo kampane nemajú výkon a pod.?“ Neexistuje lepšia príležitosť na to, aby ste si vytvorili mapu, ktorá vás privedie k odpovediam na kľúčové biznis otázky.  

Zákaznícke cesty máme v malíčku a radi sa podelíme o skúsenosti. 

Podľa Aberdeen Group, len 36% firiem má dnes zakotvený proces na mapovanie zákazníckych ciest. Ak ho dostanete do firemnej DNA, máte vysokú šancu predbehnúť konkurenciu. A my vám s tým radi pomôžeme. 

V Kiuube sme namapovali už 10tky zákazníckych ciest a navrhli inovácie, ktoré priniesli výsledky. Radi sa preto podelíme o skúsenosti, ktoré vám pomôžu lepšie porozumieť svojim zákazníkom a ponúkať služby, ktoré fungujú. 

Na túto tému pripravujeme workshop, plný praktických tipov, rád a konkrétnych príkladov. Ak sa chceš o mapovaní zákazníckych ciest dozvedieť viac prihlás sa na náš aktuálny workshop. 💡


Príď na workshop

a získaj prehľad o zákazníckej ceste

Mám záujem
Príď na workshop

a získaj prehľad o zákazníckej ceste

Mám záujem

Newsletter

Máš záujem o obsah zo sveta inovácií? Prihlás sa do nášho newslettra a budeme ťa pravidelne zásobovať novinkami.

Nastala chyba, skús to prosím neskôr

Vitaj v komunite

Veľmi sa tešíme, že si sa pridal k nám - nadšencom pre inovácie, service design a zákaznícke záažitky. Odteraz ťa budeme pravidelne zásobovať s novinkami z týchto oblastí.