Článok

Ako vyzerá stáž v Kiuub?

Tamara Sokolová
Junior Service Designer
Zuzana Sidorová
Damián Vančo
Junior Visual Designer
03.03.2021
3 min

V Decembri 2020 sme u nás v Kiuub privítali nových stážistov. Sledovali sme, ako sa učia nové veci, postupne napredujú a po troch mesiacoch vzájomného spoznávania sa sme ich trochu vyspovedali. Nových posíl sme sa opýtali, prečo sa prihlásili práve do Kiuub a čo radia svojim rovesníkom. Prečítajte si ich milé a úprimné odpovede. 

Čo bolo tvojou hlavnou motiváciou prihlásiť sa do Kiuub? Ako vyzerajú tvoje stážistické povinnosti? 🤔

Damián: Na spoločnosť Kiuub som mal veľmi dobré referencie od brata, ktorý ich poznal skôr. Pôsobili na mňa priateľsky, vyzerali ako super kolektív. Toto je pre mňa dosť podstatné. Momentálne pracujeme na spoločnom stážistickom projekte, kde robíme výskum, rozhovory, analýzu a snažíme sa navrhnúť čo najlepšie riešenie. Potom ho spoločne odprezentujeme pred klientom, čo bude veľká škola. Bol som prítomný aj na iných projektoch, kde som videl, ako sa navrhuje segmentácia a profil persón. Okrem toho ešte tvorím podklady pre marketing, hlavne grafiku na sociálne siete, ale aj iné interné záležitosti. 

Zuzka: Motivácie som mala dve. Tá menej silnejšia bola, že som si potrebovala nájsť stáž kvôli škole. Tá druhá, veľmi silná bola, že som sa chcela naučiť niečo z odboru, ktorý mi nie je veľmi blízky. Cítila som, že potrebujem moju prácu posunúť na ďalšiu úroveň a toto bola dobrá príležitosť, ktorá by mi vedela pomôcť. Kiuub mi bol blízky aj vďaka tomu, že som do coworkingu chodila pravidelne a chalanov som si všimla už skôr. Pôsobili na mňa milo a otvorene. Mala som možnosť pracovať na projekte pre bratislavskú knižnicu, na ktorom som mohla bližšie spoznať systém tvoby a vypracovania projektu. V rámci stáže pracujeme na projekte Readmio appky, na ktorom mám na starosti lead projektu. Podľa potreby sa venujem korekcii rozhovorov či ich samotné prepisovanie.

Tamara: Ako študentka som mala potrebu pracovať alebo stážovať vo firme, ktorá sa aspoň trochu približuje môjmu odboru štúdia. Rovnako (ako zhodnotili aj moji stážistickí kolegovia) na mňa Kiuub a jeho tím pôsobil sympaticky. Bolo vidieť, že sú fajn kolektív. Aj keď som zo začiatku vôbec nevedela, čo robia a nebolo mi to úplne jasné ...vedela som, že je to niečo, o čom by som chcela vedieť viac. Momentálne pracujem na marketingových veciach, pomáham s  písaním článkov a textami na sociálne siete. Ako už bolo spomínané, pracujeme spolu s Damiánom a Zuzkou na našom internom projekte. Ak mám čas, pomáham s čím sa dá.

Čo si sa u nás v Kiuub naučil/a? 📚

Damián: Stáž mi dala akúsi rozhľadenosť. Ponúkla mi nový spôsob, ako sa pozerať na veci a tiež nadhľad, ktorý som získal vďaka workshopu o service designe. Chápať a spájať si lepšie súvislosti mi pomáhajú aj naše marketingové projekty, meetingy a porady, do ktorých som zapojený. Som si viac istý samým sebou a zároveň je mi čoraz viac jasnejšie, čo by som chcel v budúcnosti robiť. 

Zuzka: Naučila som sa pýtať blbé otázky. Taktiež si myslím, že teraz dokážem lepšie zvládať nepríjemné situácie. Nech to znie akokoľvek, naučila som sa “mať lepší vzťah so svojím počítačom”, nakoľko sa snažím pred ním tráviť čo najmenej času. Porozumela som dôležitosti malých taskov, pretože každý veľký projekt sa skladá z malých úloh a jedine ich splnenie bude viesť k dobre odvedenej práci.

Tamara: Teraz sa už nebojím pýtať sa, keď mi niečo nie je jasné. Naučila som sa dotiahnuť veci do konca a neodkladať ich na poslednú chvíľu. Dalo mi to aj viac sebavedomia - viem sa postaviť za veci, ktoré som vytvorila. Aj keď, samozrejme, stále na tom musím pracovať. 

Nezabudnuteľný moment v Kiuube 👀

Damián: To je ťažká otázka, pretože takých momentov je veľa. Prvý deň, keď som prišiel do Kiuub, sedel môj kolega Jakub v malej zasadačke. Šiel som okolo neho v kabáte a on sa ma opýtal, či som ho ukradol mamke. Spätne som mu odpovedal že : “Nie, tatkovi.” ….Čo od nového kolegu prvý deň asi nečakal. S Jakubom mám podobných príhod viac. Hneď na začiatku ma práve on “prekrstil” na Pabla, “Pablita”, podľa maliara Picassa. Mám rád umenie, konkrétne maľbu, a táto prezývka mi prischla krátko po prvej spoločnej online hre.

Zuzka: Páčili sa mi večerné chvíle v kancelárií, počas ktorých som mohla spoznať backroundy mojich kolegov a dozvedieť sa viac o ich záujmoch a koníčkoch. Zdravé vzťahy v rámci kolektívu a záujem zo strany kolegov považujem za základ. Rozhovory s kolegami boli fajn príležitosťou ukázať svoju komunitnejšiu stránku. 

Tamara: Takých momentov je naozaj veľa, no prvé čo mi napadlo je úplne prvý deň. Keďže som nevedela, kam ísť, čakala som dole na Nádvorí. Zmeškala som prvých 5 minút nášho stretka. Chalani ma ale privítali vo veľkom štýle týmto videom

Akú najcennejšiu vetu si odnášaš zo stáže?📄

Damián: Je úplne v poriadku nevedieť a pýtať sa. 

Zuzka: Plánovanie, rozdelenie si povinností a určite väčší nadhľad. Byť sama sebou a nehrať sa na niečo iné. 

Tamara: Veľa sa pýtaj, je v pohode sa opýtať aj hlúpu otázku. 

Dobrá rada pre nových stážistov.💼

Damián: Buď otvorený a nehanbi sa za to, ak niečo nevieš. Buď aktívny a ukáž, že sa chceš učiť. Otravuj ostatných a hovor veci narovinu. 

Zuzka: Určite buď systematický a neboj sa opýtať. Poradila by som, aby na seba tlačili a dbali na to, že isté veci majú byť spravené načas. Času je málo a treba ho využiť naplno. 

Tamara: Je dôležité ukázať, že ti na stáži záleží a že sa chceš niečo naučiť. Buď sám sebou, snaž sa pochytiť čo najviac informácií ...a hlavne, ak nemáš čo robiť, choď a pýtaj sa druhých s čím môžeš pomôcť. A samozrejme, daj si záležať na tvojom zadaní.

Ako spomína na svoju stáž v Kiuub náš bývalý kolega Martin?

Minuloročný stážista Martin🏒

Začalo to tým, že som chcel mať popri štúdiu na strednej nejaké mimoškolské aktivity. Chcel som sa zdokonaliť v oblasti marketingu a podnikania, ale nevedel som, kde nájsť tieto skúsenosti. Bol som však na jednom evente, kde boli zakladatelia štúdia Kiuub. Povedal som si, že do takého kolektívu sa chcem dostať. Našiel som si ich na internete a zistil som, že práve robia workshop o service designe. Kúpil som si ho a po jeho ukončení mi bolo jasné, že sa tam musím dostať. 

Odchytil som si Adama a povedal mu, že chcem u nich pracovať zadarmo a budem im kľudne len zotierať tabuľu alebo robiť kávu. To však nevyšlo. (smiech) Nakoniec mi povedali, že sa môžem prísť pozrieť na ich hackathon a tam sa uvidí. Nakoniec som sa osvedčil.

Čo som si zo stáže odniesol je prístup k riešeniu problémov a k stavaniu riešení pre firmy. Lepšie chápem komplexnosť procesov. Vlastne to, s čím pracujeme je niečo, čo vie človeku v budúcnosti pomôcť nech rieši naozaj čokoľvek.

Mladým študentom, ktorí chcú pracovať v Kiuub by som teda odporučil nech prídu naladení na tú správnu vlnu, nech majú dobrý vibe. Zároveň by mali ostať sami sebou, pretože je dôležité hneď na začiatku ukázať, čo v nich je.


💡Ak ťa tento článok zaujal a chcel by si si niečo podobné vyskúšať, neváhaj nám zaslať svoje CV. Ak zaujmeš, príde ti zadanie, v ktorom môžeš predviesť svoje superchopnosti. Ešte stále hľadáme stážistov do business design tímu➡️ https://kiuub.com/otvorene-pozicie .Páči sa ti článok?

Prejav záujem a radi ťa privítame v našom newslettri.

Mám záujem
Páči sa ti článok?

Prejav záujem a radi ťa privítame v našom newslettri.

Mám záujem

Newsletter

Máš záujem o obsah zo sveta inovácií? Prihlás sa do nášho newslettra a budeme ťa pravidelne zásobovať novinkami.

Nastala chyba, skús to prosím neskôr

Vitaj v komunite

Veľmi sa tešíme, že si sa pridal k nám - nadšencom pre inovácie, service design a zákaznícke záažitky. Odteraz ťa budeme pravidelne zásobovať s novinkami z týchto oblastí.