Článok

Business design v praxi: Aké nástroje nás robia každý deň efektívnejšími?

Peter Marcely
22.04.2021
4 min

Ako vyzerá bežný deň Business dizajnéra v inovačnom štúdiu? Čo sú úlohy, ktoré musí riešiť najčastejšie a akými nástrojmi si pri tom pomáha? Ako jeden z ambasádorov platformy Miro Board v rámci Kiuub tímu vám v článku priblížim, prečo ju používame na dennej báze a ako by mohla byť užitočná aj pre vašu firmu.

Ahojte! Aby som nepredbiehal a začal pekne od začiatku, na úvod by som sa vám v krátkosti predstavil. Volám sa Peťo a do Kiuub tímu som bol draftovaný v septembri 2020. Mám za sebou skúsenosti hlavne z oblasti marketingu a projektového manažmentu, stojím za rozbehom úspešnej cashbackovej platformy, projektom Kávičkovo a desiatkami spokojných klientov, ktorí mi do rúk zverili návrh ich marketingovej, obsahovej a komunikačnej stratégie.

Aj napriek predchádzajúcim pôsobeniam toho pre mňa bolo pri začiatkoch v Kiuube veľa nového. Ako správny business dizajnér totiž pracujete tak trochu na viacerých frontoch. Okrem základného “must” v podobe porozumenia a využívania princípov Design thinkingu, fungujete zároveň ako projektový manažér, výskumný pracovník a z časti aj ako psychológ. 

Offline vs. online

Všetky tieto činnosti si vyžadujú dôkladnú prácu s nadobudnutými poznatkami a extrémne dôležité je ich správne zaznamenanie a organizácia. Musím sa priznať, že pred príchodom do kolektívu Kiuub makačov som bol zvyknutý na využívanie klasickej whiteboard tabule, fixiek a krikľavo farebných papierových stickerov. Na prechod k online forme čoraz viac nabádala aj prebiehajúca pandémia a fakt, že klientske meetingy, porady alebo výskumné rozhovory sa presunuli do internetového prostredia. 

V Kiuube sme vďaka platforme Miro Board zo dňa na deň prešli z offline kompletne do online. Osvedčené farebné stickery, nekonečné možností grafov a šablón, pridávanie obrázkov, prepojenie s najpoužívanejšími službami, práca viacerých ľudí naraz, možnosť videohovoru, možnosť prezentácie a mnoho ďalších funkcií máme zrazu dostupné na pár kliknutí.

Miro Board sa stal denným chlebíkom každého (nielen) business dizajnéra v Kiuub tíme. Používajú ho tiež naši klienti, s ktorými si navzájom prácu výrazne zjednodušujeme aj v časoch, kedy sú osobné meetingy skôr fikciou ako realitou.

Miro, plnohodnotná súčasť tímu

Je dostupný ako na notebookoch, tak aj tabletoch a mobilných telefónoch a používať ho môžete cez internetový prehliadač, alebo voľne dostupnú aplikáciu. Všetko sa to odohráva na jednom linku. Miro Board môžete chápať ako online whiteboard tabuľu, ktorou svoju prácu zdigitalizujete a presuniete do online priestoru.

V Kiuube sme si s “Mirom” rýchlo potykali a život bez neho si už poriadne ani neviem predstaviť. Používame ho na zápis poznámok, kreslenie zákazníckych ciest, plánovanie projektov, tvorbu interaktívnych prezentácií, brainstormingové aktivity, prehľadné vyhodnocovanie firemných aktivít, tvorbu časových osí, canvasov, alebo myšlienkových máp

Univerzálny pomocník

Práca s Miro Board prebieha v reálnom čase. Všetci zúčastnení majú možnosť pridávať svoj obsah, pričom zároveň vidia, kto na čom práve pracuje. Na výber sú desiatky šikovných funkcií, ako napríklad komentovanie a označenie kolegu s poznámkou alebo úlohou, na ktorú by nemal zabudnúť. 

Prostredníctvom Miro Board šablón dokonca pravidelne organizujeme workshopy. Online školenie, tímové aktivity, vzdelávací alebo akýkoľvek iný participatívny workshop, Miro je tou správnou voľbou. Účastníkov je možné prepojiť cez videohovor priamo v Miro Boarde - všetko tak prebieha na jednom mieste a workshop pôsobí o to komplexnejšie.

Každý deň nová funkcia

Funkcie Miro Board sú naozaj široké a musím priznať, že aj ja sa každým dňom stále učím. Čím viac platformu využívam, tým viac toho objavím. Okrem vyššie spomenutých základných funkcií, môžete vytvárať schémy, grafy, prezentácie, alebo tabuľky. K dispozícii dokonca máte celú knižnicu predvolených šablón, do ktorých si jednoducho pridáte vlastné texty, či ich celé upravíte do firemných farieb. 

Šablónu si následne uložíte a postupne tak môžete vytvárať vlastnú knižnicu pre seba či svojich kolegov. Prácu vedia uľahčiť aj skratky, ktoré sa človek postupne naučí. Rýchlejšie kopírovanie, pridávanie súborov alebo pohyb po tabuli. To ale nie je všetko. Skratiek sú dostupné desiatky a pokiaľ ich ovládate, budete niekoľkonásobne efektívnejší. 

Interaktívna kancelária

Miro Board je interaktívny nástroj. Do svojho Miro súboru jednoducho integrujete obrázky, odkazy na webové stránky aj s náhľadom, dokumenty, ikony či tabuľky. Miro Board je skvelý aj v tom, že ho na pár klikov prepojíte s ďalšími známymi platformami, ako napríklad Microsoft Teams, OneDrive, Google Drive, Dropbox, Adobe, Monday, Trello, Asana, alebo Slack. Nespomenul som vami používaný nástroj? V Miro ho s veľkou určitosťou nájdete.

Pre jednotlivé boardy máte možnosť udeľovať právomoci a zdieľať ich vybraným osobám, daný board dokonca môžete zdieľať priamo do udalosti vo vašich kalendároch a všetci tak budú vedieť, na ktorom linku sa pri práci stretnete. Samozrejmosťou je prehľadné zoradenie všetkých projektov a export jednotlivých boardov ako obrázok, PDF, CSV súbor, alebo priamo na vybraný zdieľaný disk.

Hľadáte aj vy vo vašej firme online nástroj, ktorý vám vo veľkej miere zjednoduší prácu a procesy? Alebo vás len zaujali moje slová a chceli by ste sa dozvedieť viac? Ste na správnej adrese! Dajte nám vedieť a zúčastnite sa s nami bezplatného workshopu, v ktorom vám ja alebo jeden z našich business dizajnérov priblíži prácu v Miro Board a prevedie vás praktickými ukážkami z praxe. 

V prípade záujmu o Miro workshop nám napíšte na sociálne siete

Páči sa ti článok?

Prejav záujem a radi ťa privítame v našom newslettri.

Mám záujem
Páči sa ti článok?

Prejav záujem a radi ťa privítame v našom newslettri.

Mám záujem

Newsletter

Máš záujem o obsah zo sveta inovácií? Prihlás sa do nášho newslettra a budeme ťa pravidelne zásobovať novinkami.

Nastala chyba, skús to prosím neskôr

Vitaj v komunite

Veľmi sa tešíme, že si sa pridal k nám - nadšencom pre inovácie, service design a zákaznícke záažitky. Odteraz ťa budeme pravidelne zásobovať s novinkami z týchto oblastí.