Článok

Akú najčastejšiu otázku dostávame?

Adam Brocka
Managing Director
02.11.2021
5 min

Každému v našom tíme je dobre známa situácia, kedy potenciálni klienti, kamoši alebo starí rodičia položia kľúčovú otázku: „A čo vy v tom Kiuube vlastne robíte?“  

Keď sme začínali, mali sme v tom jasno. Chceme rozbehnúť inovačné štúdio, ktoré vďaka service design prístupu pomáha firmám navrhovať ich služby tak, aby mali viac spokojných zákazníkov.  🎯

Často sa nám ale stávalo, že zákazníci nerozumeli našej reči ani témam ako service design, zákaznícka skúsenosť alebo design thinking. Reakcia ako: „Aha, takže robíte marketing,” bola úplne bežná a my sme sa dlho hnevali, keď to ľudia zvykli takto zjednodušovať.  

Ako zrozumiteľne vysvetliť našu pridanú hodnotu?


Po vyše 2 rokoch fungovania sa nám podarilo úspešne odovzdať takmer 30 projektov. Uvedomili sme si, že je ten správny čas pozrieť sa na našu ponuku očami klientov a nechať ich odpovedať na tú povestnú otázku: „Čo teda vlastne v  Kiuube robíme?“  

Chceli sme lepšie pochopiť, kedy začali uvažovať nad tým, že by sme im mohli pomôcť. Aké problémy potrebovali riešiť? Čo sa snažili dosiahnuť? Potrebovali sme počuť ako by pomenovali našu pridanú hodnotu vlastnými slovami.  

Potvrdilo sa, že najväčšia hodnota spočíva v zákazníkoch. A vôbec tým nemyslím jej finančné vyjadrenie. Zákazníci majú totiž priamu skúsenosť s vašimi službami. Vedia celkom presne pomenovať problémy, ktoré sa snažili vyriešiť kúpou vášho produktu alebo služby. Pripomenúť vám ich očakávania. Povedať v čom ste im život uľahčili, čo fungovalo ale aj na čom by ste mali zapracovať.  

Tak ako pri klientských projektoch aj u nás doma sme sa rozhodli zvoliť design thinking prístup. 💡

Kvalitné vyše hodinové debaty s tuctom našich zákazníkov nám dali omnoho viac. Lepšie pochopenie situácií, kedy potrebujú pomoc. Hodnotnú spätnú väzbu aj podnety na služby, ktorými by sme mohli doplniť naše portfólio.  

A presne to sme potrebovali. Pretože čím lepšie poznáte potreby a kontext vlastných zákazníkov, tým zrozumiteľnejšie viete komunikovať vašu pridanú hodnotu a ponúkať kvalitnejšie služby.  


3 najčastejšie situácie, v  ktorých rozbiehame spolupráce. 

Klientov máme medzi malými a strednými firmami, korporáciami aj organizáciami verejného sektora. Neustále sa snažia zlepšovať svoje služby, skúsenosť svojich zákazníkov alebo hľadajú nové príležitosti pre rast. V akých situáciách teda uvažujú nad spoluprácou s nami? 

🎯„Keď neviem ako ďalej.“ V bežnej prevádzke a každodennom švungu sa každá firma raz za čas dostane do momentu „zacyklenia“ sa v prioritách. Do bodu, kedy potrebuje naštartovať nanovo a identifikovať potenciál na zlepšenie. Špeciálne ak je na trhu nejaký ten piatok, má svoje návyky a zabehnuté stereotypy. Naši klienti si častokrát uvedomujú, že riešia nové problémy starými spôsobmi, preto hľadajú externý uhol pohľadu aj nové metódy práce.  

🎯„Keď uvažujem nad novými príležitosťami.“ Firmy majú mnoho nápadov, ale trvá dlho kým ich dostanú do podoby, kedy ich môžu ukázať zákazníkovi a overiť či stojí za to rozvíjať ich. Potom sa často stáva, že zákazník uvidí až hotový produkt a firma zistí, že o konkrétne riešenie nie je záujem. Ďalším impulzom na spoluprácu je preto potreba získať spätnú väzbu zákazníkov a testovanie nápadov na trhu ešte pred technickým vývojom.  
 
🎯„Keď produkt nejde tak, ako sme predpokladali.“ Poznáte to, máte perfektný produkt, už aj nejakých zákazníkov, ale čísla nie sú také ako ste si predstavovali. Potrebujete zistiť prečo a hlavne čo sa s tým dá robiť. V podobných momentoch robíme detailné analýzy zákazníckej cesty. Pozrieme sa na vašu ponuku očami vašich zákazníkov a prídeme na koreň problémov, ktoré zažívajú počas interakcií s vašou firmou. 
 

Pridaná hodnota pre vaše podnikanie.  

Prinášame know-how, ale aj extra kapacitu, keď váš tím nestíha. Hľadáme odpovede na biznis otázky, získavaním podnetov od vašich zákazníkov. Vnášame do projektov externý pohľad, sústredenosť a zapojenie vášho tímu do procesu tak, aby si neustále zlepšoval svoje inovačné zručnosti. 

Slovami našich zákazníkov: „Robíte poradenstvo s  ľudskou tvárou. Ste parťák na vymýšľanie biznisu.“ Máme know-how ako rozbiehať nové veci a v pomerne krátkom čase vieme identifikovať potenciál nového riešenia, problém na existujúcej zákazníckej ceste alebo nasmerovať aktivity. To, čo si naši zákazníci vážia špeciálne je šikovný tím a schopnosť dodať výsledky. 

A  čo teda vlastne robíme?  

Majiteľom, manažmentu a produktovým tímom pomáhame:  

✅ Získavať podnety od zákazníkov, pomocou zákazníckych prieskumov a validácií. Vtedy keď potrebujú pochopiť potreby a očakávania svojich klientov. Hľadajú príležitosti pre rast, nové zdroje príjmov alebo chcú zistiť či ich nápady stoja za to. 

✅ Zlepšovať služby, vďaka mapovaniu zákazníckych ciest a interných procesov. Identifikujeme problematické miesta a zrealizujeme zlepšenia, ktoré ich službám prinesú lepšie výsledky, kvalitnú zákaznícku skúsenosť a lojálnych zákazníkov.  

✅ Uvádzať na trh nové produkty. Pomáhame im s nastavením nového produktu alebo služby aj s návrhom go-to-market stratégie. Nájdeme kľúčové cieľové skupiny, pridanú hodnotu riešenia a pomôžeme im ho dostať medzi prvých zákazníkov.  

✅ Rozvíjať zručnosti tímu. V rámci vzdelávania a tréningov na mieru, počas ktorých sa delíme o praktické skúsenosti s Design Thinking metodológiou, ktorá pomáha zlepšovať inovačné zručnosti, kreatívne myslenie a schopnosť pochopenia zákazníkov.  
 
Ak sú vám tieto situácie povedomé a tiež občas vnímate nedostatok kapacít, hľadáte nové metódy práce alebo potrebujete externý pohľad. Ozvite sa, radi podebatíme o možnostiach spolupráce.☕️ 
 

Páči sa ti článok?

Prejav záujem a radi ťa privítame v našom newslettri.

Mám záujem
Páči sa ti článok?

Prejav záujem a radi ťa privítame v našom newslettri.

Mám záujem

Newsletter

Máš záujem o obsah zo sveta inovácií? Prihlás sa do nášho newslettra a budeme ťa pravidelne zásobovať novinkami.

Nastala chyba, skús to prosím neskôr

Vitaj v komunite

Veľmi sa tešíme, že si sa pridal k nám - nadšencom pre inovácie, service design a zákaznícke záažitky. Odteraz ťa budeme pravidelne zásobovať s novinkami z týchto oblastí.