
Je kvalitná zákaznícka skúsenosť budúcnosťou služieb?
Čítate v poslednom období veľa postov, článkov, či blogov o pojmoch ako CX, UX, zákaznícka skúsenosť, zákaznícky zážitok, zákaznícka cesta alebo užívateľská skúsenosť?
Prečítať viacJeseň je čoskoro späť a s ňou aj sezóna hackathonov, startup weekendov a rôznych inovačných formátov. V spolupráci s Reiffeisen Bank International, Elevator Labom Tatra Banky & HubHub chystáme 18.-20. septembra v Bratislave jeden aj my.
Hackathony sú populárne najmä v technologických firmách ako inovačný formát, ktorého cieľom je v krátkom čase vyriešiť konkrétne technické alebo produktové výzvy. Zapojením externých profíkov z rôznych oblastí ako napr. IT, produktový vývoj, marketing alebo UX predídu firmy problémom s prevádzkovou slepotou a získajú zaujímavé návrhy riešení.
Čo z toho budú mať zúčastnené tímy? A prečo by ste to mali skúsiť aj vo vašom tíme?
Hackathony prebiehajú zvyčajne v netradičných priestoroch ako napríklad coworkingoch, kultúrnych a komunitných priestoroch, na univerzitách ale aj online. Dávajú tak priestor na zmenu prostredia, na ktoré ste zvyknutí. A zároveň sú vhodnou výzvou, ktorá vie váš tím posunúť ďalej. Zvyčajne su časovo obmedzené na 24 alebo 48 hodín, takže v krátkom čase musíte zo svojho tímu vydolovať to najlepšie. Navrhnúť , otestovať a odprezentovať riešenie porote. Keďže za každým hackom stojí viacero partnerov, ide o skvelú príležitosť ukázať čo je špeciálnou ingredienciou vášho tímu a zaujať organizátorov pre spoluprácu v budúcnosti. Konkurenčné tímy vám zas pomôžu navnímať čo je momentálne v kurze, nadviazať nové kontakty a prípadné partnerstvá.
Keď sme organizovali náš posledný hackathon na zlepšovanie zákazníckej skúsenosti polikliniky v Trnave niekto sa nás pýtal, či je vôbec reálne za 24 hodín navrhnúť niečo zmysluplné.
Opak je pravdou! Poznáte to, keď ste v práci posledný deň pred dovolenkou a chcete postíhať všetko, aby ste na pár dní nemuseli otvárať počítač alebo myslieť na rozrobené projekty? Snažíte sa maximalizovať efektivitu a produktivitu. Každá minúta je precízne naplánovaná. A na konci dňa si uvedomíte, že ste toho vlastne stihli oveľa viac ako za normálnych okolností.
Podobne to je aj na hackathonoch. Na Open API Hacku budete mať k dispozícii 2 dni. Prísne danú agendu a jasný cieľ: Vytvoriť prototyp riešenia a navrhnúť jeho implementačný plán. Po celý čas máte k dispozícií mentorov, ktorí vám pomôžu s nasmerovaním a dostanú z vášho tímu to najlepšie.
Lean, bez zbytočných rečí, priamo k podstate problémov a ich riešení.
V Kiuube sa držíme trojice zákazníckej potreby, biznisovej logiky a technickej realizovateľnosti. Toto spojenie výrazne zvyšuje pravdepodobnosť úspechu nových produktov a služieb. A tak je tomu aj v tímoch. Pre ideálne zloženie tímu je teda dobré postaviť ho s ľuďmi, ktorí majú rôznu odbornosť a skúsenosti.
Na pochopenie zákazníka budete potrebovať niekoho, kto s nimi prichádza do kontaktu. Človek so skúsenosťami zo salesu, marketingu alebo zákazníckej podpory. Vie čo zákazníci riešia a ak treba dokáže od nich získať spätnú väzbu na vaše riešenie. Biznisovú logiku zasa do tímu prinesie stratég, analytik alebo projekťák. Posvieti si na to, ako by dané riešenie malo fungovať, koľko bude stáť a ako dlho bude trvať jeho uvedenie do praxe. Technicky zameraní členovia tímu majú pod palcom prácu s dostupnými dátami, návrh architektúry riešenia aj vývoj prototypu tak, aby ste jeho funkčnú verziu mohli vo finále ukázať porote aj publiku. Ak máte v tíme talentovaných dizajnérov a prezentérov určite ich zapojte. Kvalitne spracovaná a zrozumiteľne odkomunikovaná prezentácia vášho riešenia je kľúčová pre získanie titulu najlepšieho tímu hackathonu.
Tím máte postavený, je čas ukázať čo vo vás je. Hackathony nie sú o tom vymyslieť najviac nápadov, alebo prísť s tým najšialenejším. Cieľom je rozpracovať ten váš čo najlepšie, ukázať ako funguje a rieši konkrétny problém.
Výstup vašej práce preto pozostáva z funkčného prototypu, návrhu rozpočtu na realizáciu a implementačnej roadmapy. Funkčným prototypom môže byť web, mobilná aplikácia alebo demo produktu, vďaka ktorému viete zvalidovať vaše riešenie s koncovými zákazníkmi a užívateľmi. Firmy sa pri hackathonoch zameriavajú predovšetkým na to, ako môžu konkrétne riešenia uviesť do života a využiť vo svojom každodennom fungovaní. Preto je nevyhnutnou súčasťou vašej finálovej prezentácie rozpočet a plán implementácie. Dobre rozpracovaná roadmapa a rozpočet pomôže lepšie organizátorom vyhodnotiť, s ktorým tímom môže rátať pri vyvíjaní plnohodnotného riešenia a zavádzaní do praxe.
Už v septembri máte unikátnu príležitosť otestovať kvality svojho tímu na Open API hackathone pod vlajkou Raiffeisen Bank International a Elevator Labu Tatra Banky.
Na hacku bude priestor pre cca 100 účastníkov, 2 najlepšie tímy čaká odmena 5 000 € + 5 000 € a príležitosť spolupráce na implementácií riešenia s RBI. Hľadáme tímy zložené z profíkov na ITčko, UX, produktový vývoj aj marketing. Tie sa môžu popasovať s 2 výzvami na tému open banking:
Bližšie info k výzvam a registračný formulár nájdete na tomto linku.
Ak máš k hacku otázky, pokojne nás kontaktuj pomocou webového formulára alebo na sociálnych sieťach!
Čítate v poslednom období veľa postov, článkov, či blogov o pojmoch ako CX, UX, zákaznícka skúsenosť, zákaznícky zážitok, zákaznícka cesta alebo užívateľská skúsenosť?
Prečítať viacApríl bol mesiacom povedomia o strese (#stressawareness) a mne prišlo celkom zaujímavé sa pozrieť sa na neho zo širšej perspektívy, keďže je to fenomén, ktorý sa týka každého z nás.
Prečítať viacVerím, že je vám dobre známa situácia, keď sa vo firme rozhoduje o prioritách na najbližšie obdobie. 2022 je stále na začiatku a veľa z nás si kladie otázku: Čo v tomto roku vo firme, produkte alebo službe zlepšiť? Na ktoré oblasti sa zamerať? A hlavne s čím začať?
Prečítať viacMáš záujem o obsah zo sveta inovácií? Prihlás sa do nášho newslettra a budeme ťa pravidelne zásobovať novinkami.
Veľmi sa tešíme, že si sa pridal k nám - nadšencom pre inovácie, service design a zákaznícke záažitky. Odteraz ťa budeme pravidelne zásobovať s novinkami z týchto oblastí.
Máš záujem o obsah zo sveta inovácií? Prihlás sa do nášho newslettra a budeme ťa pravidelne zásobovať novinkami.