Článok

4 inovácie roka 2020, ktoré oceníte aj vo vašej firme

Simona Benetinová
Service Designer
Tamara Sokolová
Junior Service Designer
10.02.2021
3 min

Povedzme si narovinu, minulý rok nebol vôbec ľahký a už vôbec nie taký, ako by sme očakávali. Môže sa zdať, že v roku 2020 celý svet zastal. Našou každodennou starosťou sa stal COVID-19, ktorý so sebou priniesol škálu nečakaných situácií a sčasti bol aj dôvodom, prečo mnohé spoločnosti začali nad svojimi službami a celkovým fungovaním rozmýšľať inak.

Možno ste sa aj vy neraz zamysleli nad tým, čo vám “Covid rok” vzal a čo, naopak, dal. Podobné úvahy neobišli ani náš tím a jednou z najlepších vecí, ktorú nám onlinový režim priniesol bolo objavenie nástroja Miro. Práve v ňom vizualizujeme všetky myšlienky, inovačné riešenia, roadmapy a zákaznícke cesty pre našich klientov. Aj vďaka nemu sme posunuli efektivitu práce ešte na vyššiu úroveň a koncom roka sme sa stali aj jeho hrdým partnerom

Prejdime však k výberu inovačných noviniek roku 2020. “Nominovali” sme sem 4 vychytávky, ktoré nás zaujali a nesmierne nás poteší, ak sa čoskoro stanú bežnou realitou. 

Umelá inteligencia

Neo 2 Eye

Páčilo by sa vám, keby ste videli do hláv svojich zákazníkov? Vedeli by ste, čo ich zaujalo a naopak, čo si ani nevšimli? S Neo 2 Eye to možno naozaj bude čoskoro možné. Náhlavná súprava obsahuje softvér, ktorý dokáže sledovať oči a vie zistiť, kam sa pozeráme. Je určená na to, aby sme presne vedeli, kde zákazník upriamuje svoj zrak a čo si všimne ako prvé, keď sa pozrie na produkt. Navyše, Neo 2 Eye tracker nás nebude limitovať ani pohybom, keďže ide o bezdrôtové zariadenie.

Tejto skvelej inovácii určite fandíme. Aj keď e-commerce biznis momentálne prekvitá viac než kedykoľvek predtým, kamenné prevádzky nás určite len tak neopustia. Verte či nie, pre niektoré odvetvia sú pri predaji tovaru stále alfou a omegou. Výnimkou nie je ani náš klient v oblasti energetiky, a práve tu si vieme predstaviť perfektné využitie tejto novinky. Pri zisťovaní zákazníckej skúsenosti a hĺbkových prieskumoch, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou našej práce by nám “čítanie myšlienok” prostredníctvom eye trackera zodpovedalo veľa dôležitých otázok. 

Dizajn

DALL-E

Premýšľate niekedy nad tým, ako vedia grafickí dizajnéri vymyslieť také pekné vizuály? Už čoskoro možno bude bežné, že si svoj vizuál dokáže spraviť aj človek bez akéhokoľvek kódovania. DALL-E je systém, ktorý dokáže robiť “zázraky”. Vie totiž vygenerovať obrázky len z textovych popisov. 


GPT-3 ukázal, že vie vykonávať úlohy, ktoré sú generované priamo z textu. Preto je pravdepodobné, že hra s vizuálnymi pojmami sa onedlho stane skutočnosťou.

Aj vy vo firme riešite prototypovanie? Plánujete navrhnúť vlastný merch? Rozhliadate sa po atraktívnom vizuáli, no neviete, od čoho sa “odpichnúť”? Z vlastného merchu máme zatiaľ len pekné rúška a tričká, v ktorých fotíme ešte krajších členov tímu …ale tento nástroj by sme brali hneď, a to všetkými desiatimi! V Kiuub síce protypujeme najmä služby a inovačné riešenia, no kto vie, aké výzvy prinesie rok 2021. 

Zdravotníctvo

Mini-PDID alebo detektor chôrob 

Medicína je jedným z najrýchlejšie rozvíjajúcich sa odvetví a ani tento rok to nebolo inak. Okrem toho, že laboratória museli každodenne pracovať na 200%, priniesli nám aj extrémnou rýchlosťou vakcínu na COVID-19. Desaťročia výskumu spoločnosti Sandia National Laboratories prinášajú ionizačný detektor, ktorý vie zistiť prítomnosť choroby z dychu pacienta.

Odvetvie zdravotníctva nám nie je ani zďaleka ľahostajné. Okrem toho, že je extrémne dôležité inovovať a zlepšovať liečebné metódy, procesy aj samotné lieky, nesmieme zabúdať vylepšovať aj časť procesu, ktorý nastáva ešte pred kontaktom s lekárom - a to zákaznícku skúsenosť v nemocniciach a poliklinikách. 

Ruku na srdce, s akými pocitmi sa spája návšteva vašej miestnej nemocnice? 

Práve preto sme radi, že sme stáli pri zrode prvého hackathonu v Trnave a vylepšovali túto zákaznícku skúsenosť. Je jednou z mála, ktorej sa asi nikto z nás nevyhne a ak máte chuť dozvedieť sa ešte viac o tom, ako hackaton prebiehal a čo nás naučil, nájdite si čas na toto video

🤔 Nie ste si istí, či je hackathon vhodný aj pre vašu spoločnosť? Prečítajte si 5 dôvodov, prečo by ho mala vaša firma určite zažiť.

Udržateľnosť

Sustainable smartphone

Mobil náš každodenný. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, z akých častí je vyrobený váš alebo koľko odpadu vznikne pri jeho produkcii? Každý rok je to až neuveriteľných 50 miliónov ton, z ktorej väčšina bola získaná neeticky (napr. zlato, ktoré sa nachádza v doskách s plošnými spojmi). 

Holandská firma preto začala vyrábať telefóny Fairphone z minerálov, ktoré pochádzajú z eticky vhodných zdrojov. Sú vyrobené zo 40% recyklovaného plastu a majú životnosť minimálne 5 rokov. 

Zrejme aj vy patríte k väčšine firiem, ktorá sa nezaobíde bez rýchlych a spoľahlivých technológií. Ak sa navyše radíte k tým, ktorí uprednostňujú ekologické riešenia a radi dávajú veciam druhú šancu, určite vás poteší aj posledná novinka z nášho výberu. Budeme radi, ak nám v komentároch prezradíte, ktorá zo spomínaných noviniek zaujala vás. 🧐

💡 Ak práve so svojím tímom stojíte pred výzvou, s ktorou sa neviete pohnúť ďalej, radi vám pomôžeme bezplatnou konzultáciou. 


Zdroje
📖https://time.com/collection/best-inventions-2020/5911326/pico-interactive-neo-2-eye-vr-headset/
📖https://openai.com/blog/dall-e/?fbclid=IwAR1nVSRq07r9Yk8tLIHOukGUG4gmpAKxN8rZZUunpytCiJHFq52_95vCqR4 
📖 https://in-part.com/blog/top-innovations-for-2020/
📖https://time.com/collection/best-inventions-2020/5911412/fairphone-3/Páči sa ti článok?

Prejav záujem a radi ťa privítame v našom newslettri.

Mám záujem
Páči sa ti článok?

Prejav záujem a radi ťa privítame v našom newslettri.

Mám záujem

Newsletter

Máš záujem o obsah zo sveta inovácií? Prihlás sa do nášho newslettra a budeme ťa pravidelne zásobovať novinkami.

Nastala chyba, skús to prosím neskôr

Vitaj v komunite

Veľmi sa tešíme, že si sa pridal k nám - nadšencom pre inovácie, service design a zákaznícke záažitky. Odteraz ťa budeme pravidelne zásobovať s novinkami z týchto oblastí.