Blog post

Nebudujte, ale testujte a pozorujte

Rado Jovič
Service Designer
13.05.2021
3 min.

Stretol sa s tým určite už každý. Pri pive alebo káve, pri prechádzke v lese, na detskom ihrisku, na zjazdovke alebo na rodinnej oslave. Je jedno kde to bolo, ale príbeh bol určite rovnaký. Niekto, niekomu (optimálne rozprávačovi príbehu) ukradol nápad. Nešikovný kolega, hlúpy šéf, škaredá suseda či bezcharakterný a úplne neznámy … ako to povedať, zlodej! 


Zlodeji, ukradli mi nápad!

Hlavný hrdina nosil svoj nápad v hlave veľmi dlho. Mal to všetko premyslené. Do poslednej skrutky. Nikto, nikto to nerobí! Názov mal dávno zaregistrovaný ako doménu na internete. Logo mu spravil Pakistanec za 15€. Ale parádne! Všetko prepočítané a zrátané. Len tie peniaze. Keby som mal viac peňazí a času … a v tom tá krádež! Do toho sa zapojí jeho sestra. Aj ona počula od kamošky, že to takto funguje. Pozor na nich! Švagriná vravela, že jej sused dva roky robil apku, ktorej nápad mu niekto ukradol. Nestihol to ani spustiť. Nejaká taxislužba či ako.


Venujete svoj život veciam, ktoré nikto nechce?

Smutné. V skutočnosti sú to však tí “okradnutí” aj tí šťastnejší. Oveľa väčšie utrpenie prežívajú ľudia, ktorí si peniaze zoženú (kamoši, rodina, úspory). Obetujú víkendy, štátne sviatky a večery so svojimi deťmi. Možno majú firmu a zapoja do svojho sna aj svojich kolegov a zamestnancov. A tak sa stane, že peniaze a čas utrácajú spoločne … aby nakoniec zistili, že to čo vytvorili, vlastne nikto nechce. Teda, nie úplne nikto. Promo video má už po 3 mesiacoch takmer 30 zhliadnutí. Facebook lajkuje len rodina, kolegova manželka  a kamaráti. Apku použilo zopár ľudí. Každého poznáme po mene. Najviac však bolí, že si nikto nič nekúpil. Bude to chcieť asi viac peňazí do reklamy. A viac času. Ale hlavne asi tie peniaze. Utrpenie z týchto príbehov je však voľba. Existujú cesty, ako to urobiť inak. 


Najlepší spôsob ako mať dobré nápady, je mať veľa nápadov.

Základným predpokladom úspechu je venovať svoju energiu úspešnej aktivite 🙂. Šokujúce na tom je, že pravdepodobnosť, že práve TEN JEDEN nápad bude úspešný, je veľmi malá. Veľmi malá. Preto sa zdá, že venovať všetku pozornosť, peniaze a čas JEDNEJ MYŠLIENKE, nebude tá najlepšia cesta. Ale čo ak práve TÁ MOJA je tá pravá? Ako to zistím? Kedy ju mám nechať ísť a kedy sa jej nepustiť?

Nieje dôležité, že ľudia o vás vôbec nevedia. Koľko však viete vy o nich?

Pozoruj svoj nápad. Odkiaľ sa tu vzal? Čo rieši? Pomôže niekomu zlepšiť život? Čo sa zmení, ak sa stane, čo som vymyslel? Vieš to, alebo si to len myslíš? Ak ostáva tvoj nápad stále dobrým nápadom aj po tomto grilovaní, je fajn pozrieť sa mu viac na zúbok. Môžeš to urobiť sám alebo sa opýtaš …  nás


Pozor, niekto tu nehovorí pravdu! 🙊

Nech už je tvoja super myšlienka venovaná čomukoľvek, nemárni čas. Urob všetko preto, aby sa dostala ku niekomu, kto by ju aj reálne použil. Načo sa pumpovať s kamarátmi pri pive, s kolegami na nekonečných poradách, či s bratom na bajku. Och, aký skvelý nápad! To bude hit! Nie 100, ale 100tisíc zákazníkov! Zastav sa. Povedz o svojom nápade tej pravej osobe. Čím skôr. Keď v to veríš, nieje čo riešiť.

Ak sa však len opýtaš, veľmi ti to nepomôže. Naozaj.  Ľudia neklamú, len nehovoria vždy pravdu. Niekto sa zle vyspí, nemá dobrý deň, alebo nemá vôbec poňatia o čom hovoríš. A výsledok? Žiaľ, presnosť odpovedí tvojich respondentov nebude viac ako 20%. Ak ti niekto povie, že si vie predstaviť, že by si tvoju vec kúpil alebo využíval … môžeš tomu veriť tak na 20%. Málo na to, aby si do toho dal svoje peniaze? Málo na to, aby si tomu venoval viac času?


Vypni zvuk a pozoruj čo robím. 🔇👀

Môžeš míňať čas na manipulatívne otázky. Môžeš sa rozprávať a vysvetľovať ľuďom okolo seba, ako by to fungovalo. Je to celkom náročné, a tiež dosť nepresné. Prakticky, presnosť je takmer nulová. 


Ako mám potom zistiť, či môj nápad stojí za to?

Nevysvetľuj, ale čím skôr ukáž, ako to funguje. Nepýtaj sa, ale čím skôr sleduj, ako sa ľudia správajú, keď sa na nich nikto nepozerá. Nerozmýšlaj pridlho, aká cena je tá pravá, ale nechaj ľudí, nech si vyberú. Čím skôr vytvor prototyp alebo MVP svojho nápadu a nechaj ho žiť svojím životom. 

Čo ak narazím na chybu alebo na nový problém? 

Existuje riešenie. Oprav, vymeň, doplň svoj produkt alebo službu a … sleduj, čo sa zmení. Uč sa za pochodu. Rešpektuj realitu. Opakuj a pozoruj, kým to dáva zmysel.

"Nebuduj, ale testuj a pozoruj."

Prečo viac testovať a menej dumať? Prečo budovať, až keď mám otestované a nie naopak? Váž si svoj čas a utrácaj  len za to, čo je naozaj potrebné. Overenie svojho nápadu môžeš mať za zlomok peňazí, ktoré by inak skončili v koši. Stačí možno len 10% z plánovaného rozpočtu a dostaneš odpovede, ktoré budú presné na 70 až 100%. Možno zistíš, že nápad je skvelý a funguje. Možno zistíš, že skutočný úspech bol celý čas skrytý v niečom inom. Alebo si povieš: ”Uf, našťastie som ušetril 90% peňazí a nemám hlavu v smútku. Niečo som sa naučil.”


Hej, kde ste zlodeji? Nikto nič?!

Nápad ti nikto neukradne. Nápad nemá hodnotu. Nápady nikto nepredáva ani nekupuje. Možno kruté, ale je to tak. Dôležité je, ako ho pretavíš do skutočnosti. Vieš, aké veci sa kradnú? Vieš, kto iných inšpiruje, aby skúsili robiť niečo podobné? Sleduj príbehy úspešných a zistíš, že všetci viac testovali a pozorovali … predtým ako začali rásť. 

Ukážeme ti, ako na to. Porozprávajme sa o tom.

Do you like the article?

Express your interest and we will be happy to welcome you to our newsletter.

I am interested
Do you like the article?

Express your interest and we will be happy to welcome you to our newsletter.

I am interested

Newsletter

Are you interested in content from the world of innovations? If yes, subscribe to our newsletter.

An error occurred, please try again later

Welcome to the community

We are very happy that you have joined us! From now on, we will supply you with various news from the world of innovation, service design and customer experience.