
Je kvalitná zákaznícka skúsenosť budúcnosťou služieb?
Čítate v poslednom období veľa postov, článkov, či blogov o pojmoch ako CX, UX, zákaznícka skúsenosť, zákaznícky zážitok, zákaznícka cesta alebo užívateľská skúsenosť?
Read moreStretol sa s tým určite už každý. Pri pive alebo káve, pri prechádzke v lese, na detskom ihrisku, na zjazdovke alebo na rodinnej oslave. Je jedno kde to bolo, ale príbeh bol určite rovnaký. Niekto, niekomu (optimálne rozprávačovi príbehu) ukradol nápad. Nešikovný kolega, hlúpy šéf, škaredá suseda či bezcharakterný a úplne neznámy … ako to povedať, zlodej!
Hlavný hrdina nosil svoj nápad v hlave veľmi dlho. Mal to všetko premyslené. Do poslednej skrutky. Nikto, nikto to nerobí! Názov mal dávno zaregistrovaný ako doménu na internete. Logo mu spravil Pakistanec za 15€. Ale parádne! Všetko prepočítané a zrátané. Len tie peniaze. Keby som mal viac peňazí a času … a v tom tá krádež! Do toho sa zapojí jeho sestra. Aj ona počula od kamošky, že to takto funguje. Pozor na nich! Švagriná vravela, že jej sused dva roky robil apku, ktorej nápad mu niekto ukradol. Nestihol to ani spustiť. Nejaká taxislužba či ako.
Smutné. V skutočnosti sú to však tí “okradnutí” aj tí šťastnejší. Oveľa väčšie utrpenie prežívajú ľudia, ktorí si peniaze zoženú (kamoši, rodina, úspory). Obetujú víkendy, štátne sviatky a večery so svojimi deťmi. Možno majú firmu a zapoja do svojho sna aj svojich kolegov a zamestnancov. A tak sa stane, že peniaze a čas utrácajú spoločne … aby nakoniec zistili, že to čo vytvorili, vlastne nikto nechce. Teda, nie úplne nikto. Promo video má už po 3 mesiacoch takmer 30 zhliadnutí. Facebook lajkuje len rodina, kolegova manželka a kamaráti. Apku použilo zopár ľudí. Každého poznáme po mene. Najviac však bolí, že si nikto nič nekúpil. Bude to chcieť asi viac peňazí do reklamy. A viac času. Ale hlavne asi tie peniaze. Utrpenie z týchto príbehov je však voľba. Existujú cesty, ako to urobiť inak.
Základným predpokladom úspechu je venovať svoju energiu úspešnej aktivite 🙂. Šokujúce na tom je, že pravdepodobnosť, že práve TEN JEDEN nápad bude úspešný, je veľmi malá. Veľmi malá. Preto sa zdá, že venovať všetku pozornosť, peniaze a čas JEDNEJ MYŠLIENKE, nebude tá najlepšia cesta. Ale čo ak práve TÁ MOJA je tá pravá? Ako to zistím? Kedy ju mám nechať ísť a kedy sa jej nepustiť?
Pozoruj svoj nápad. Odkiaľ sa tu vzal? Čo rieši? Pomôže niekomu zlepšiť život? Čo sa zmení, ak sa stane, čo som vymyslel? Vieš to, alebo si to len myslíš? Ak ostáva tvoj nápad stále dobrým nápadom aj po tomto grilovaní, je fajn pozrieť sa mu viac na zúbok. Môžeš to urobiť sám alebo sa opýtaš … nás.
Nech už je tvoja super myšlienka venovaná čomukoľvek, nemárni čas. Urob všetko preto, aby sa dostala ku niekomu, kto by ju aj reálne použil. Načo sa pumpovať s kamarátmi pri pive, s kolegami na nekonečných poradách, či s bratom na bajku. Och, aký skvelý nápad! To bude hit! Nie 100, ale 100tisíc zákazníkov! Zastav sa. Povedz o svojom nápade tej pravej osobe. Čím skôr. Keď v to veríš, nieje čo riešiť.
Ak sa však len opýtaš, veľmi ti to nepomôže. Naozaj. Ľudia neklamú, len nehovoria vždy pravdu. Niekto sa zle vyspí, nemá dobrý deň, alebo nemá vôbec poňatia o čom hovoríš. A výsledok? Žiaľ, presnosť odpovedí tvojich respondentov nebude viac ako 20%. Ak ti niekto povie, že si vie predstaviť, že by si tvoju vec kúpil alebo využíval … môžeš tomu veriť tak na 20%. Málo na to, aby si do toho dal svoje peniaze? Málo na to, aby si tomu venoval viac času?
Môžeš míňať čas na manipulatívne otázky. Môžeš sa rozprávať a vysvetľovať ľuďom okolo seba, ako by to fungovalo. Je to celkom náročné, a tiež dosť nepresné. Prakticky, presnosť je takmer nulová.
Nevysvetľuj, ale čím skôr ukáž, ako to funguje. Nepýtaj sa, ale čím skôr sleduj, ako sa ľudia správajú, keď sa na nich nikto nepozerá. Nerozmýšlaj pridlho, aká cena je tá pravá, ale nechaj ľudí, nech si vyberú. Čím skôr vytvor prototyp alebo MVP svojho nápadu a nechaj ho žiť svojím životom.
Existuje riešenie. Oprav, vymeň, doplň svoj produkt alebo službu a … sleduj, čo sa zmení. Uč sa za pochodu. Rešpektuj realitu. Opakuj a pozoruj, kým to dáva zmysel.
"Nebuduj, ale testuj a pozoruj."
Prečo viac testovať a menej dumať? Prečo budovať, až keď mám otestované a nie naopak? Váž si svoj čas a utrácaj len za to, čo je naozaj potrebné. Overenie svojho nápadu môžeš mať za zlomok peňazí, ktoré by inak skončili v koši. Stačí možno len 10% z plánovaného rozpočtu a dostaneš odpovede, ktoré budú presné na 70 až 100%. Možno zistíš, že nápad je skvelý a funguje. Možno zistíš, že skutočný úspech bol celý čas skrytý v niečom inom. Alebo si povieš: ”Uf, našťastie som ušetril 90% peňazí a nemám hlavu v smútku. Niečo som sa naučil.”
Nápad ti nikto neukradne. Nápad nemá hodnotu. Nápady nikto nepredáva ani nekupuje. Možno kruté, ale je to tak. Dôležité je, ako ho pretavíš do skutočnosti. Vieš, aké veci sa kradnú? Vieš, kto iných inšpiruje, aby skúsili robiť niečo podobné? Sleduj príbehy úspešných a zistíš, že všetci viac testovali a pozorovali … predtým ako začali rásť.
Ukážeme ti, ako na to. Porozprávajme sa o tom.
Express your interest and we will be happy to welcome you to our newsletter.
I am interestedExpress your interest and we will be happy to welcome you to our newsletter.
I am interestedČítate v poslednom období veľa postov, článkov, či blogov o pojmoch ako CX, UX, zákaznícka skúsenosť, zákaznícky zážitok, zákaznícka cesta alebo užívateľská skúsenosť?
Read moreApríl bol mesiacom povedomia o strese (#stressawareness) a mne prišlo celkom zaujímavé sa pozrieť sa na neho zo širšej perspektívy, keďže je to fenomén, ktorý sa týka každého z nás.
Read moreVerím, že je vám dobre známa situácia, keď sa vo firme rozhoduje o prioritách na najbližšie obdobie. 2022 je stále na začiatku a veľa z nás si kladie otázku: Čo v tomto roku vo firme, produkte alebo službe zlepšiť? Na ktoré oblasti sa zamerať? A hlavne s čím začať?
Read moreAre you interested in content from the world of innovations? If yes, subscribe to our newsletter.
We are very happy that you have joined us! From now on, we will supply you with various news from the world of innovation, service design and customer experience.
Are you interested in content from the world of innovations? If yes, subscribe to our newsletter.