
Problém stresu v práci. Ako s ním pracovať?
Apríl bol mesiacom povedomia o strese (#stressawareness) a mne prišlo celkom zaujímavé sa pozrieť sa na neho zo širšej perspektívy, keďže je to fenomén, ktorý sa týka každého z nás.
Prečítajte si článokPri poslednej Zoom debate sme sa s Matejom Lančaričom bavili aj o analytike dát mobilných hier 🎮 a predikcií správania zákazníkov. Dáta majú extrémnu hodnotu a vedia výrazne pomôcť v rozhodovaní pri vývoji nových produktov a služieb.
Ukazovateľov a metrík užitočných pre kvalifikované rozhodnutia v biznise je mnoho. My sme sa v dnešnom newslettri pozreli na 3, ktoré ti pomôžu vyhodnocovať potenciál nových ale aj fungovanie existujúcich riešení, ktoré ponúkaš.
Pri vývoji nového produktu alebo služby je hneď na začiatku dôležité vyjasniť si aký má trh, na ktorý cieliš celkový potenciál. Koľko je na ňom zákazníkov, ktorých môžeš svojou ponukou osloviť. Berieme do úvahy segmentáciu zákazníkov, ich množstvo, intervaly v akých produkt u teba nakupujú a jeho hodnotu. Pre lepšie pochopenie výpočtu sme si požičali ilustráciu Board of Innovation.
Zjednodušene povedané tieto čísla ti odpovedia na otázku, či je trh pre tvoje nové riešenie dostatočne veľký a či sa ti oplatí venovať svoj čas, energiu a peniaze. 💸
Tento ukazovateľ znázorňuje celkový príjem, ktorý môže firma očakávať od jedného zákazníka zvyčajne v priebehu jedného roka. Zohľadňuje hodnotu príjmov od jedného zákazníka a porovnáva toto číslo s predpoveďou jeho životnosti. Firmy využívajú túto metriku na identifikovanie zákazníckych segmentov, ktoré sú pre ne najhodnotnejšie. Následne tomu vedia lepšie prispôsobiť plánovanie predajných a marketingových aktivít. 📢
CLTV = Priemerná hodnota zákazníka ✖ Priemerná životnosť zákazníka
Vďaka celkovej hodnote zákazníka v čase vieš presnejšie predpovedať a neskôr vyhodnocovať koľko € u teba zákazník minie, ako často a aj ako dlho ti bude “verný.” Rovnako vieš určiť množstvo zdrojov, ktoré si môžeš dovoliť investovať do predaja, marketingu alebo zákazníckej podpory. 📞
Zobrazuje náklad konverzie z potenciálneho na skutočného zákazníka. Firmy používajú túto metriku na definovanie ziskovosti, pretože porovnáva koľko peňazí míňajú na oslovenie potenciálnych zákazníkov s číslom skutočných zákazníkov, ktorých sa im podarilo získať resp. Za produkt/službu zaplatili.
CAC = (Náklady na predaj + Náklady na marketing) / Počet nových zákazníkov
Tento ukazovateľ ti teda poskytne dáta o tom, koľko ťa stojí získanie jedného zákazníka. Pomôže lepšie kalkulovať s nákladmi, ktoré potrebuješ vynaložiť na to, aby si oslovil potenciálnych zákazníkov a presvedčil ich k nákupu. 🛒
Ak ťa tieto metriky zaujali a chcel/a by si sa o nich pobaviť v detaile, pokojne nám napíš.
Ako sú na tom po korone slovenské firmy? Vo video debatách sa s ľuďmi z biznisu pozeráme do zákulisia ich firiem. Ako člen našej newsletter komunity sa k týmto rozhovorom dostaneš exkluzívne ako prvý.
Dnes spolu s Matejom Lančaričom debatujeme o svete online hier. Maťo je mobilný marketér, Director of User Acquisiton v SuperScale, kde pomáhajú herným štúdiám po celom svete dostať hry k čo najviac zákazníkom. Hry ho bavia už od čias Counter-Strike 1.6 a v gaming biznise funguje 7 rokov, z čoho takmer 5 rokov strávil v slovenskom hernom štúdiu Pixel Federation.
Môžu mať priemerné hry niekoľko-miliónové tržby mesačne? Akú najväčšiu sumu minul hráč hraním online hier? V čom vidí Maťo výzvy a príležitosti? Bavili sme sa tiež o tom ako zasiahla korona virtuálny svet, prečo je herný biznis veľmi dobrá investičná príležitosť aj najväčších výzvach pri návrate do nového normálu.
Zapni si video a inšpiruj sa rozhovorom.
Potrebuješ pomoc?
Zavolaj nám a podelíme sa o skúsenosti, ktorými sme pomáhali počas posledných týždňov firmám adaptovať sa na aktuálnu situáciu. 🧬
Rozhodli sme sa pridať k newslettru možnosť krátkych konzultácií o krízových inováciách.
Samozrejme zadarmo.
Ak riešiš vo firme korona-tému, s ktorou sa nevieš posunúť ďalej a potreboval by si externý pohľad radi ti pomôžeme. Rezervuj si s nami krátky telefonát a pobavme sa o tom v detaile.
Pozri si náš predchádzajúci príspevok: Príklady pivotov + rozhovor Jaguar Land Rover
Company pilot with helicopter view on innovations. Slavo was responsible for innovation activities in the energy and mobility industries. He is one of the co-founders of ŠKODA AUTO DigiLab in Prague, Tel-Aviv and Beijing. At Kiuub he is responsible for strategy and client relations.
Máš záujem o obsah zo sveta inovácii? Prihlás sa do nášho newslettra a budeme ťa pravidelne zásobovať novinkami.
We will inform you as soon as possible
Držíme palce v mapovaní tvojej zákazníckej cesty. Ak by si náhodou potreboval pomoc, radi ti pomôžeme.