Blog post

Čo robí industriálny dizajnér v inovačnom štúdiu?

Vladimíra Maťašeová
15.03.2021
4 min

Zavadzia? Možno… Ako si predstavujete ideálny tím, ktorý by mal prinášať klientom inovatívne služby? Z akých pozícií by mal byť tím zložený? Viem byť vôbec vyštudovaným „inovátorom“? To, či nájde medzi riadkami zákazníckych potrieb chýbajúcu službu produkťák, sociológ či marketér je v zásade jedno. Kreativitu, otvorenú myseľ a náhľad za hranice možného, by mal mať každý v našom tíme.

Ahojte! Práve Vám kýva jeden člen Kiuub tímu, Vladimíra, produktová dizajnérka. Zdravím Vás zo slnečného Talianska, odkiaľ pracujem na diaľku. Užívam si takéto výhody freelancingu a zároveň stále pracujem len pre slovenské firmy. Okrem práce pre Kiuub som napríklad založila projekt Story of Linen, ktorý bol mojou diplomovou prácou. Hovorí o náročnosti výroby oblečenia a v modernej forme poukazuje na tradíciu pestovania ľanu na Slovensku.

Aby sme sa nepomýlili hneď na začiatku, vyštudovala som produktový dizajn, kde sme celé štúdium navrhovali zväčša fyzické produkty. Spolužiaci navrhovali nábytok či domáce spotrebiče, ale naša škola, Bratislavská STU má taktiež možnosť dlhodobo spolupracovať na projekte so Škoda Auto. Bolo na každom študentovi, či sa do ateliéru zapojí alebo nie. Ja som si túto možnosť vybrala a väčšinu môjho štúdia som strávila navrhovaním konceptov pre „Škodovku“. Študentská spolupráca zahŕňala navrhovanie interiérov pre mobilitu budúcnosti či spôsobu komunikácie zákazníka s transportom. Vymýšľali sme rôzne koncepty, ako čo najviac zjednodušiť ľuďom presúvanie po meste. Bola to náročná spolupráca nielen na čas,  ale aj na kreatívne nápady. Aby ste zaujali špičkových dizajnérov v automobilke, musíte prísť s niečím výnimočne inovatívnym.

Mohlo by sa na prvý pohľad zdať, že produktový dizajnér sa sústredí len na pekné tvary fyzického produktu, na výber správnych materiálov a na konštrukciu. V skutočnosti musí produktový dizajnér myslieť na celý systém okolo zákazníka, ak mu chce ponúknuť správnu službu či produkt. Áno aj službu. Niekedy z našich ideí vzišli práve inovatívne služby, nielen fyzické produkty. Náš ateliér bol výnimočný v tom, že nám nekládol prekážky a mohli sme skutočne dizajnovať bez obmedzení.

Tak som sa veľmi prirodzene dostala ešte v rámci školských projektov ku kvalitatívnym výskumom, design thinking metóde, chceli sme jednoducho ukázať to najlepšie čo v nás je. Bez poznania zákazníka by to nešlo. Akurát sme nepracovali vždy systematicky ako service dizajnéri. Pracovali sme častokrát metódou design thinking bez toho aby sme to tak nazývali. Fancy názvy sú niekedy jednoducho zbytočné, dôležité je to čo sa za nimi skrýva.

Čím sa teda líši produktový dizajnér od service dizajnéra?

Ako zásadný rozdiel medzi produktovým dizajnérom a service dizajnérom vnímam chuť pracovať hlavne na časti WHAT. Dostávame sa k nej cez celý komplexný proces, ale najviac si užívame vytváranie finálneho produktu. Digitálneho či fyzického, na tom niekedy záleží najmenej. Radi pracujeme rukami, zároveň sa trochu viac nachádzame v oblakoch a snívame, ale zo všetkého najradšej vidíme za nami hotový výtvor. Testovanie prototypov je pre nás extrémne dôležité, chceme aby sa z produktu tešili finálni užívatelia rovnako ako my.

Aby som neškatuľkovala industriálnych dizajnérov, nie všetci sme rovnakí. To že niekto sa špecializuje len na konštrukciu produktu je úplne v poriadku. Môj osobný názor je, že dizajnér bez chcenia spoznať svet nie je dobrým dizajnérom. Dobrý dizajnér chce rozlúštiť skryté popretkávané väzby medzi interakciami ľudí. Nájsť ich význam, skrytý problém a navrhnúť inovatívne riešenie.

V predchádzajúcich mesiacoch pribudlo do nášho kolektívu pár nových šikovných hláv v podobe stážistov. O ich skúsenosti ste si mohli prečítať v predchádzajúcich článkoch z dielne Kiuubu. Podobným spôsobom som aj ja prvýkrát pričuchla k service designu. V rámci spolupráce so spomínanou Škodovkou som natrafila na Slava Tujelu, ktorý práve okolo inkriminovaných rokov môjho pracovného rozvoja pracoval ako šéf inovácií v Škoda Auto DigiLab v Prahe. Email sa s emailom snúbil a ja som sa dostala na stáž práve k Slavovi. Ak správne počítam, od tejto spolupráce uplynuli už tri roky a spätne hodnotím stáž v DigiLabe ako najlepšiu vec, čo sa mi mohla stať. Ako produktový dizajnér som sa dostala do multidisciplinárneho tímu, ktorý vyvíjal inovačné služby okolo mobility. Talenty rôznych osobností v tíme sa postarali o krásnu spoluprácu, ktorá šľapala ako hodinky.

Slavo o niekoľko mesiacov na to spolu-zakladal Kiuub a práve kvôli stáži v DigiLabe som sa ocitla v Kiuube aj ja. Šikovný manažér vie odpozorovať potenciál využitia rôznych znalostí, ktoré sa v inovačnom štúdiu môžu hodiť. Vyvíjame služby a potrebujeme spraviť rýchly prototyp? Nie je problém! Produktový dizajnér vie z portfólia vytiahnuť grafické zručnosti, rovnako ako tvorbu UI rozhraní. Myseľ dizajnéra je naprogramovaná na otáčanie problému z každej strany – vie riešiť UX. Vraj navrhovaná služba nemá zahŕňať len digitálny produkt, ale aj fyzický? Nie je problém, 3D znalosti dizajnéra pomôžu aj v tomto smere a za pár chvíľ vieme vyprodukovať fyzický prototyp. Široká škála schopností produktového dizajnéra sa dá využiť počas celého projektu.


Och, ale neznie to až príliš ideálne? Nevie dizajnér náhodou všetko? 

No to teda určite nie. Tím Kiuubu je vystavaný tak, že pozícia dizajnéra zapadá do rôznorodej skladačky ako malý kúsok veľkého celku. Každý kúsok je rovnako dôležitý a nefungoval by bez druhého. Mám pocit, že Kiuub skladačka funguje neskutočne, pretože tím je zložený z odborníkov na správnom mieste. Každý výsledný produkt odovzdaný klientovi má za sebou ľudí, ktorí ho ladili do posledných detailov. A nie je to len o výsledku, chémiu v tíme si treba zažiť. Z kolegov sú kamaráti, či spoluhráči, ako sa naši mužskí kolegovia radi označujú v hokejovej terminológií. 


Ak by ste chceli vstúpiť do našej šatne, sme pre vás kedykoľvek k dispozícií. 🖤Do you like the article?

Express your interest and we will be happy to welcome you to our newsletter.

I am interested
Do you like the article?

Express your interest and we will be happy to welcome you to our newsletter.

I am interested

Newsletter

Are you interested in content from the world of innovations? If yes, subscribe to our newsletter.

An error occurred, please try again later

Welcome to the community

We are very happy that you have joined us! From now on, we will supply you with various news from the world of innovation, service design and customer experience.