Blog post

Ako premeniť firmu na dlhodobo udržateľnú?

Slavo Tuleya
Founder
14.04.2020
6,5 minúty

Nič nie je staršie ako včerajší úspech a to, že ste včera vyhrali zápas ešte neznamená, že máte vo vrecku ligový pohár. 🏆 Aby si sa udržal/a vo forme treba pravidelne trénovať a zlepšovať sa. V podnikaní to platí dvojnásobne.

Potreby zákazníkov sa časom menia, na trh prichádzajú nové technológie a konkurenčné firmy ponúkajú novšie lepšie produkty. Takže ich dnešný úspech vôbec nie je zárukou dlhodobej-udržateľnosti alebo 100-ročnej úspešnej budúcnosti. Na to, aby sa tam raz dostali potrebujú inovovaťzlepšovať svoju ponuku alebo hľadať úplne nové príležitosti. 

Pokiaľ si chcú firmy udržať svoju konkurencieschopnosť, musia si zvyknúť na zmenu. Korona nás tomu učí teraz. Zmeniť sa budeme musieť všetci, spoločne. Potom ako sme sa minulý týždeň pozreli na nové trendy v zákazníckom správaní sa dnes pozrieme na firmy, ktoré si podobnou transformáciou prešli. Pre inšpiráciu a lepšiu predstavu, ako to môžeš vo svojom podnikaní uchopiť aj ty. 💪


Kým sa inšpirovať?

Konzultačná firma Innosight vytvorila metodológiu, ktorá hodnotí úsilie strategických zmien vo firmách. Cieľom bolo lepšie pochopiť prečo a ako k takýmto premenám dochádza. Vo svojej štúdií z roku 2019 prináša prehľad 20 globálnych spoločností, ktoré za poslednú dekádu prešli transformáciami s najväčším
dopadom.  🌎


Pozreli sa na spoločnosti v rebríčku S&P 500 aj Global 2000 a hodnotili 3 kategórie dát: 

1.Nová forma rastu: Ako sa firme darilo v tvorbe nových produktov, služieb, biznis modelov a obsadzovaní nových trhov? 
2.Repozicioning jadra: Bola firma schopná efektívne prispôsobiť svoje tradičné pole pôsobnosti zmenám a prevratným inováciám na jej trhoch? 
3.Finančné ukazovatele: Ako sa jej darilo po finančnej stránke a na akciových trhoch? 

V prvej trojke sa umiestnili dobre známe mená ako Netflix🥇, Adobe🥈 a Amazon🥉. Podrobne spracovanú štúdiu k rebríčku TOP 20 si môžeš pozrieť tu.

3 biznis transformácie, ktoré nás v Kiuub-e zaujali.✅

Netflix: Od požičovne po 167 miliónov zákazníkov.

Ešte predtým ako sa Netflix udomácnil v našich obývačkách vďaka digitálu, bol jeho biznis model postavený na požičiavaní DVDčiek 💿 a ich rozposielaní poštou svojim zákazníkom. Blockbuster🎫, toho času najvačšia sieť DVD požičovní nezachytila trend “on-demand” a dnes je Netflix lídrom vo svete streamovania video-obsahu a vlastnej produkcie. On-demand ostalo, Netflix to len šikovne pretransformoval do digitálu, ked bola technológia dostatočne rozšírená.
V roku 2012 vstúpil do sveta produkcie prvým seriálom “Lilyhammer.” Rok 2013 ich seriálom vystrelil “House of Cards” medzi popredných producentov vlastných formátov. A v roku 2019 už žali úspechy filmovými oceneniami. 🎥


Nokia: Za 150 rokov prežila nejednu pandémiu.

Druhým zaujímavým príkladom je Nokia, firma ktorú väčšina ľudí pozná ako úspešného výrobcu v ére “hlúpych” telefónov. Nokia si vo svojej vyše 150 ročnej histórii prešla transformaciou niekoľkokrát. Začali ako výrobcovia toaletného papiera, neskôr pneumatík a aj mobilných telefónov
Áno, Nokia je stále tu a vo svojej najnovšej reinkarnácií sa sústreďuje na budovanie telekomunikačnej infraštruktúry📡. Odporúčame inšpirovať sa portfóliom firiem, ktoré dnes patria pod túto značku.


NIKE: Ako si otvorením digitálu udržať výsledky z minulého roka? 

Poslednú značku nášho výberu vnímame v aktuálnom “korona-kontexte.” NIKE generuje veľkú časť svojho biznisu v Číne, kde nám ukazuje úspešný príklad toho ako bojovať so zatváraním obchodov transformáciou do digitálneho sveta.

Firmu pandémia zastihla hned po výmene globálneho CEO a začala masívnym zatváraním prevádzok v kontinentálnej Číne, HongKongu a na Taiwane. NIKE sa podarilo spraviť niekoľko šikovných trikov ako sa s touto situáciou popasovať:Tovar smerujúci do obchodov presmerovala do skladov ktoré obsluhujú e-commerce predajné kanály.📦Prostredníctvom svojich digitálnych aplikácií začala propagovať domáce cvičenia a prizvukovala potrebu ostať doma.🏠Prémiové časti appky ponúka ľuďom zadarmo na 90 dní a rozšírila portfólio domácich cvičení produkciou nového obsahu.🤸‍♂️Podľa projekcií NIKE by mala firma dosiahnut podobný kvartálny výsledok ako minulý rok, čo by potvrdilo úspech daných stratégií. Vzhľadom na fakt že kontinentálna Čína je v pandémii o niekoľko týždňov pred západnými krajinami má NIKE jedinečnú príležitosť replikovať fungujúce strategie ďalej.

Posledný príklad spoločnosti NIKE nás smeruje k pozitívnemu javu ktorý sa udial včera. Slovensko ako 9. krajina v Európe prvýkrát od vypuknutia pandémie dosiahla vyšší denný počet vyliečených pacientov ako nových prípadov. Fakt, ktorý môže naznačovať blízkosť vrcholu pandémie a tým aj prinášať potrebu zamýšľať sa nad témou “odloženej spotreby,” na ktorú sa pozrieme budúci týždeň.


Potrebujeme pomoc: Hľadáme slovenské príklady 🆘

Keďže sa nám za tých pár týždňov sformovala celkom početná komunita, chceme ťa pozvať podeliť sa o svoje skúsenosti aj s ostatnými do debaty na náš Linkedin.

Ako vnímaš transformáciu? Čo plánuješ vo svojej firme zmeniť? Ktoré príklady prispôsobenia biznisu na dnešný stav ťa zaujali? Podeľ sa s nami o ne komentároch. 👇

Zapoj sa do debaty!

Myslím to vážne. Fakt sa pozri, či nemôžeš niečím prispieť do debaty.


Ak chceš o niektorej téme s nami podiskutovať, napíš nám kedykoľvek 👉 sem 👈.

Pozri si náš predchádzajúci príspevok: Kam ide puk zákazníckeho správania?

Zdroje:


Do you like the article?

Express your interest and we will be happy to welcome you to our newsletter.

I am interested
Do you like the article?

Express your interest and we will be happy to welcome you to our newsletter.

I am interested

Newsletter

Are you interested in content from the world of innovations? If yes, subscribe to our newsletter.

An error occurred, please try again later

Welcome to the community

We are very happy that you have joined us! From now on, we will supply you with various news from the world of innovation, service design and customer experience.