Blog post

4 inovácie roka 2020, ktoré oceníte aj vo vašej firme

Simona Benetinová
Service Designer
Tamara Sokolová
Junior Service Designer
10.02.2021
3 min

Povedzme si narovinu, minulý rok nebol vôbec ľahký a už vôbec nie taký, ako by sme očakávali. Môže sa zdať, že v roku 2020 celý svet zastal. Našou každodennou starosťou sa stal COVID-19, ktorý so sebou priniesol škálu nečakaných situácií a sčasti bol aj dôvodom, prečo mnohé spoločnosti začali nad svojimi službami a celkovým fungovaním rozmýšľať inak.

Možno ste sa aj vy neraz zamysleli nad tým, čo vám “Covid rok” vzal a čo, naopak, dal. Podobné úvahy neobišli ani náš tím a jednou z najlepších vecí, ktorú nám onlinový režim priniesol bolo objavenie nástroja Miro. Práve v ňom vizualizujeme všetky myšlienky, inovačné riešenia, roadmapy a zákaznícke cesty pre našich klientov. Aj vďaka nemu sme posunuli efektivitu práce ešte na vyššiu úroveň a koncom roka sme sa stali aj jeho hrdým partnerom

Prejdime však k výberu inovačných noviniek roku 2020. “Nominovali” sme sem 4 vychytávky, ktoré nás zaujali a nesmierne nás poteší, ak sa čoskoro stanú bežnou realitou. 

Umelá inteligencia

Neo 2 Eye

Páčilo by sa vám, keby ste videli do hláv svojich zákazníkov? Vedeli by ste, čo ich zaujalo a naopak, čo si ani nevšimli? S Neo 2 Eye to možno naozaj bude čoskoro možné. Náhlavná súprava obsahuje softvér, ktorý dokáže sledovať oči a vie zistiť, kam sa pozeráme. Je určená na to, aby sme presne vedeli, kde zákazník upriamuje svoj zrak a čo si všimne ako prvé, keď sa pozrie na produkt. Navyše, Neo 2 Eye tracker nás nebude limitovať ani pohybom, keďže ide o bezdrôtové zariadenie.

Tejto skvelej inovácii určite fandíme. Aj keď e-commerce biznis momentálne prekvitá viac než kedykoľvek predtým, kamenné prevádzky nás určite len tak neopustia. Verte či nie, pre niektoré odvetvia sú pri predaji tovaru stále alfou a omegou. Výnimkou nie je ani náš klient v oblasti energetiky, a práve tu si vieme predstaviť perfektné využitie tejto novinky. Pri zisťovaní zákazníckej skúsenosti a hĺbkových prieskumoch, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou našej práce by nám “čítanie myšlienok” prostredníctvom eye trackera zodpovedalo veľa dôležitých otázok. 

Dizajn

DALL-E

Premýšľate niekedy nad tým, ako vedia grafickí dizajnéri vymyslieť také pekné vizuály? Už čoskoro možno bude bežné, že si svoj vizuál dokáže spraviť aj človek bez akéhokoľvek kódovania. DALL-E je systém, ktorý dokáže robiť “zázraky”. Vie totiž vygenerovať obrázky len z textovych popisov. 


GPT-3 ukázal, že vie vykonávať úlohy, ktoré sú generované priamo z textu. Preto je pravdepodobné, že hra s vizuálnymi pojmami sa onedlho stane skutočnosťou.

Aj vy vo firme riešite prototypovanie? Plánujete navrhnúť vlastný merch? Rozhliadate sa po atraktívnom vizuáli, no neviete, od čoho sa “odpichnúť”? Z vlastného merchu máme zatiaľ len pekné rúška a tričká, v ktorých fotíme ešte krajších členov tímu …ale tento nástroj by sme brali hneď, a to všetkými desiatimi! V Kiuub síce protypujeme najmä služby a inovačné riešenia, no kto vie, aké výzvy prinesie rok 2021. 

Zdravotníctvo

Mini-PDID alebo detektor chôrob 

Medicína je jedným z najrýchlejšie rozvíjajúcich sa odvetví a ani tento rok to nebolo inak. Okrem toho, že laboratória museli každodenne pracovať na 200%, priniesli nám aj extrémnou rýchlosťou vakcínu na COVID-19. Desaťročia výskumu spoločnosti Sandia National Laboratories prinášajú ionizačný detektor, ktorý vie zistiť prítomnosť choroby z dychu pacienta.

Odvetvie zdravotníctva nám nie je ani zďaleka ľahostajné. Okrem toho, že je extrémne dôležité inovovať a zlepšovať liečebné metódy, procesy aj samotné lieky, nesmieme zabúdať vylepšovať aj časť procesu, ktorý nastáva ešte pred kontaktom s lekárom - a to zákaznícku skúsenosť v nemocniciach a poliklinikách. 

Ruku na srdce, s akými pocitmi sa spája návšteva vašej miestnej nemocnice? 

Práve preto sme radi, že sme stáli pri zrode prvého hackathonu v Trnave a vylepšovali túto zákaznícku skúsenosť. Je jednou z mála, ktorej sa asi nikto z nás nevyhne a ak máte chuť dozvedieť sa ešte viac o tom, ako hackaton prebiehal a čo nás naučil, nájdite si čas na toto video

🤔 Nie ste si istí, či je hackathon vhodný aj pre vašu spoločnosť? Prečítajte si 5 dôvodov, prečo by ho mala vaša firma určite zažiť.

Udržateľnosť

Sustainable smartphone

Mobil náš každodenný. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, z akých častí je vyrobený váš alebo koľko odpadu vznikne pri jeho produkcii? Každý rok je to až neuveriteľných 50 miliónov ton, z ktorej väčšina bola získaná neeticky (napr. zlato, ktoré sa nachádza v doskách s plošnými spojmi). 

Holandská firma preto začala vyrábať telefóny Fairphone z minerálov, ktoré pochádzajú z eticky vhodných zdrojov. Sú vyrobené zo 40% recyklovaného plastu a majú životnosť minimálne 5 rokov. 

Zrejme aj vy patríte k väčšine firiem, ktorá sa nezaobíde bez rýchlych a spoľahlivých technológií. Ak sa navyše radíte k tým, ktorí uprednostňujú ekologické riešenia a radi dávajú veciam druhú šancu, určite vás poteší aj posledná novinka z nášho výberu. Budeme radi, ak nám v komentároch prezradíte, ktorá zo spomínaných noviniek zaujala vás. 🧐

💡 Ak práve so svojím tímom stojíte pred výzvou, s ktorou sa neviete pohnúť ďalej, radi vám pomôžeme bezplatnou konzultáciou. 


Zdroje
📖https://time.com/collection/best-inventions-2020/5911326/pico-interactive-neo-2-eye-vr-headset/
📖https://openai.com/blog/dall-e/?fbclid=IwAR1nVSRq07r9Yk8tLIHOukGUG4gmpAKxN8rZZUunpytCiJHFq52_95vCqR4 
📖 https://in-part.com/blog/top-innovations-for-2020/
📖https://time.com/collection/best-inventions-2020/5911412/fairphone-3/Do you like the article?

Express your interest and we will be happy to welcome you to our newsletter.

I am interested
Do you like the article?

Express your interest and we will be happy to welcome you to our newsletter.

I am interested

Newsletter

Are you interested in content from the world of innovations? If yes, subscribe to our newsletter.

An error occurred, please try again later

Welcome to the community

We are very happy that you have joined us! From now on, we will supply you with various news from the world of innovation, service design and customer experience.