Ako zdigitalizovať bankovníctvo?
Zadanie
Ako vytvoriť nové inovatívne možnosti v oblasti digitalizácie a udržateľnosti bankovníctva?
Koncom roka 2020 sme odštartovali jesennú sezónu OpenApi Hackathon. Prilákal 70 účastníkov zo Slovenska, Česka aj Rakúska a spolu vytvorili 17 tímov. Tie následne navrhovali inovatívne riešenia pre silných hráčov z bankového sektora, ktorými boli Raiffeisen Bank International a Tatra Banka. Pre hladký priebeh nám výborne poslúžili aj priestory nového Hubhubu v Nivy Tower.
Keďže nám to opatrenia nedovolili, Hackathon sa tentokrát musel konať online. My sme však čelili výzve pretaviť dynamiku a nasadenie offline hackahtonu do virtuálneho priestoru. Cieľom bolo zachovať zdravie a bezpečnosť všetkých zúčastnených, a preto sme presunuli event do kompletne digitálneho prostredia.
“Pri organizovaní Hackathonu sme veľmi pozitívne hodnotili spoluprácu s Kiuub-om. Ich prístup bol profesionálny, zároveň boli schopní prispôsobiť sa našim očakávaniam a potrebám. Ich flexibilita a agilita sa prejavila pri zmene podujatia z čisto Offline na online hackathon - túto zmenu uskutočnili veľmi rýchlo a bez vážnych problémov. S Kiuub-om je však radosť spolupracovať aj po osobnej stránke - skvelí ľudia s osobným prístupom, ktorým sa odlišujú od ostatných.”
.jpg)
Hackathon je inovačný formát, ktorý je extrémne dynamický, plný energie a pracovného nasadenia. Tentokrát sa spolu na ľade stretli 2 banky, 25 profi mentorov, 70 inovátorov a za 3 dni priniesli nové riešenia. Desiatky expertov na UX dizajn, IT, dátovú analytiku, produktový vývoj a marketing riešili dve unikátne výzvy.
- Hľadanie nových spôsobov platieb, ktoré vychádzajú z open banking príležitostí. Cieľovou skupinou boli zákazníci, ktorí sa dnes stretávajú s problematickými situáciami pri platbách za produkty a služby.
- Vytvorenie hodnotiaceho nástroja, ktorý by korporátnym zákazníkom RBI pomohol nastaviť ich podnikanie viac udržateľne a to nielen z hľadiska riadenia firmy, ale aj environmentálnych a sociálnych ukazovateľov.
Od 17 tímov sme očakávali funkčný prototyp, návrh ako budú implementovať svoje riešenie a odhad realizačného rozpočtu. Na to, aby boli tímy čo najviac efektívne, mohli využívať spätnú väzbu 25 mentorov. Komunikácia medzi uchádzačmi prebiehala cez Slack a video-konferencia na Zoome. 17 tímov sme rozdelili do piatich mentoringových skupín, ktoré sme my ako Kiuub mali za úlohu koordinovať. Našou hlavnou rolou bolo komunikovať s tímami otázky, prepájať ich s mentormi a zároveň koordinovať mentorov, ktorí tímom pomáhali s nasmerovaním v procese vývoja nových riešení.
Porota zložená z mentorov hodnotila nápad, progres za prvých 24 hodín a plán finalizácie prototypov. Počas nedeľného finále mali tímy neľahkú úlohu. Museli odprezentovať svoje riešenie za 3 minúty a v ďalších 3 minútach zodpovedať otázky poroty.
Výzvu Tatra banky a ich porotu najviac oslovil tím Warrify, ktorý predstavil plnohodnotnú digitalizáciu platobného procesu, fungujúceho na princípe možnosti uchovávania pokladničných dokladov digitálne. Na riešení ich najviac zaujal fakt, ako sa tím popasoval s prispôsobením svojho nápadu pre potreby Tatra banky.
RBI výzvu zase vyhral tím Adit s nástrojom Green Rank. Ukazovateľom, ktorý pomáha firmám porovnávať udržateľnosť z environmentálneho hľadiska, sociálnych štandardov aj pohľadu riadenia firmy. Riešenie je z pohľadu RBI ihneď aplikovateľné a tým pádom vie po rýchlej implementácií ušetriť čas pri dôležitých ESG analýzach.
z bankovníctva
v projekte
Sme veľmi radi, že RBI, Elevator Lab & HubHub nám poskytli dôveru a príležitosť spolupodieľať sa na prípravách a realizácii hackathonu, ktorého cieľom bola tvorba riešení inovácií vo svete bankovníctva.